Будь-якому сайту потрібен хостинг. Розповідаємо простими словами: що таке хocтинг та про нюанси для тих, хто вперше вирішив запустити свій сайт.
Щоб сайт змогли знаходити користувачі, йому потрібен хocтинг. Тож знання про нього стануть у пригоді кожному, хто працює в діджиталі або взаємодіє з IT-системами.
У цьому матеріалі розберемося:
Хостинг – це послуга зі зберігання сайту. Вона потрібна, щоб користувачі інтернету могли відвідувати його цілодобово. Компанія, яка надає цю послугу, називається хостером, або хocтинг-провайдером. Поняття походить від англійського слова host, що означає “господар, який приймає гостей”.
Будь-який сайт – це набір текстових і відеофайлів, зображень, коду, баз даних та іншої інформації. Щоб люди могли побачити їх, сайт має бути завантажений на комп’ютер зі спеціальним програмним забезпеченням і цілодобовим доступом в інтернет. Такий комп’ютер називається сервером. У компанії-хостера достатньо серверів для обслуговування величезної кількості клієнтів.
також читайте
Фізично сервери розташовуються на спеціальних стійках в окремому приміщенні. Воно називається дата-центром, центром обробки даних (ЦОД) або центром зберігання та обробки даних (ЦСХОД). У ньому забезпечують безперебійну подачу електрики за рахунок резервних генераторів, зв’язок, оновлення обладнання, безпеку. У хостера може бути свій ЦОД. Але частіше він орендує у дата-центру його сервери або місце під розміщення своїх серверів.
Дата-центр може розташовуватися в будь-якій точці світу. Це важливо враховувати під час вибору хocтингу, якщо ваш сайт містить інформацію, яку за законом можна зберігати тільки на території вашої країни.
Хocтинг можуть плутати з хостом. Це різні поняття. Хост – це пристрій, підключений до мережі: наприклад, комп’ютер, з якого відвідали ваш сайт.
Щоб клієнти могли зайти на сайт, необхідна адреса. Її називають доменом або доменним ім’ям. Приклад такої адреси – ads-tips.com.
Зареєструвати домен можна в акредитованих реєстраторів або їхніх партнерів-реселерів. Багато реєстраторів одночасно надають послуги хocтингу – можна вирішити всі питання в одному місці.
Доменне ім’я має бути зручним для користувачів, щоб їм було легко його запам’ятати та заходити на улюблені сайти. Комп’ютери ж звертаються один до одного за IP-адресами. Це адреси з цифр, розділених крапками. Наприклад: 123.456.78.90.
Домен “розміщують” на IP-адресі. Спеціальна інтернет-служба під назвою DNS знаходить відповідності між доменами та IP комп’ютерів. Так люди та машини знаходять одне одного в інтернеті. І користувачі можуть знайти ваш сайт, що лежить на сервері у хостера.
Послідовність дій для розміщення сайту на хocтингу буде такою:
Кожному проєкту потрібен свій набір опцій і ресурсів. Під різні завдання можна вибрати один із хocтингів: виділений хocтинг, віртуальний хocтинг, віртуальний сервер або хмарний хocтинг. Розповімо про всі докладніше.
Виділений хостинг (dedicated server). Ви орендуєте у хостера сервер цілком – тобто цілий комп’ютер опиняється у вас у безроздільному користуванні. Ви можете встановлювати будь-яке ПЗ і вибирати комплектуючі. Уся потужність цієї машини ваша.
Власний сервер можна зробити та на базі звичайного комп’ютера. Це потребуватиме специфічних знань і витрат на забезпечення його працездатності. Такий сервер теж буде виділеним.
Переваги виділеного хостингу:
Недоліки:
Віртуальний хостинг (shared hosting). Вид хостингу, коли один фізичний сервер здають в одночасне користування кільком орендарям. Орендарів можуть бути десятки і сотні. Спеціальне програмне забезпечення стежить за тим, щоб потужності машини розподілялися між клієнтами більш-менш рівномірно, однак це відбувається з деякими обмеженнями.
Переваги:
Недоліки:
Віртуальний сервер. На одному фізичному сервері запускають ізольовані один від одного процеси, які імітують роботу самостійного комп’ютера. Віртуальні сервери позначають абревіатурами VPS (virtual private server) і VDS (virtual dedicated server). Технічні відмінності між ними є, але це несуттєво для більшості користувачів.
Клієнт отримує ті самі привілеї, що й під час роботи з виділеним сервером. Це і встановлення необхідної операційної системи, і своє програмне забезпечення. Віртуальні сервери не впливають на роботу один одного.
Переваги:
Недоліки:
Хмарний хостинг. Він використовує ресурси кількох пов’язаних між собою фізичних і віртуальних серверів, до яких додані системи зберігання даних. Під час оренди клієнт платить тільки за фактично використовувані ресурси і може збільшувати або зменшувати їх залежно від потреб. Оплата може бути погодинною – це дає можливість налаштувати споживання потужностей у денний і нічний час. Налаштування регулюються в автоматичному режимі, що забезпечує гнучкість управління.
Переваги:
Недоліки:
Щоб вибрати хостинг, потрібно оцінити свої потреби, підібрати кілька компаній і порівняти їх.
Оцінка потреб потрібна, щоб зрозуміти, який тип сервера вам підійде. Якщо ви новачок, у вас простий сайт або лендінг, тобто те, що не вимагає особливих ресурсів для роботи, – вибирайте віртуальний хостинг. Якщо проєкт передбачає масивні навантаження і великий ресурс заліза, а також нестандартний софт, то варто звернути увагу на віртуальний сервер.
Хмарний хостинг хороший для клієнтів, яким критично важлива постійна робота сайту. Наприклад, для інтернет-магазинів. Виділені сервери часто використовують великі компанії, яким потрібен максимум ресурсу сервера. Також на них часто розміщують великі ігрові проєкти.
Підібрати хостинг можна в пошуковій видачі або на сайтах із рейтингами.
Порівнювати хостинги можна за важливими для вас параметрами. Найчастіше оцінюють:
Хостинг можна змінити в будь-який момент – перенести сайт від одного хостера до іншого. Тому можна протестувати одночасно кількох хостерів на простих проєктах, а потім обрати найкращий варіант.
На сайтах хостерів зазвичай є докладні інструкції щодо замовлення та оплати хостингу. Якщо цієї інформації немає, це привід задуматися, чи буде вам зручно працювати з компанією.
У загальному вигляді замовлення хостингу включає три кроки:
Залишається тільки розмістити сайт і прив’язати домен. Техпідтримка хостингу допомагає впоратися з технічними складнощами.
Більшість клієнтів користуються послугою платного хостингу. Це надійніше і дає більше можливостей. Але є і безкоштовний хостинг. Він може стати в пригоді в тимчасових проєктах, для навчання або тестування.
У безкоштовних хостингів є особливості та обмеження. Ось що варто враховувати:
Більше цікавих матеріалів у нашій спільноті facebook.