Залишити заявку

Що таке хостинг для сайту і як його вибрати? [6 порад]

Що таке хостинг для сайту і як його вибрати?

Будь-якому сайту потрібен хостинг. Розповідаємо простими словами: що таке хocтинг та про нюанси для тих, хто вперше вирішив запустити свій сайт.

Щоб сайт змогли знаходити користувачі, йому потрібен хocтинг. Тож знання про нього стануть у пригоді кожному, хто працює в діджиталі або взаємодіє з IT-системами.

У цьому матеріалі розберемося:

  • що таке хocтинг;
  • що потрібно знати перед розміщенням сайту на хостингу;
  • які бувають хocтинги та в чому особливості різних видів;
  • на що звернути увагу під час вибору хостингу;
  • як замовити послугу хocтингу;
  • у чому особливості безкоштовних хостингів.

Будь-якому сайту потрібен хостинг

Що таке хостинг

Хостинг – це послуга зі зберігання сайту. Вона потрібна, щоб користувачі інтернету могли відвідувати його цілодобово. Компанія, яка надає цю послугу, називається хостером, або хocтинг-провайдером. Поняття походить від англійського слова host, що означає “господар, який приймає гостей”.

Будь-який сайт – це набір текстових і відеофайлів, зображень, коду, баз даних та іншої інформації. Щоб люди могли побачити їх, сайт має бути завантажений на комп’ютер зі спеціальним програмним забезпеченням і цілодобовим доступом в інтернет. Такий комп’ютер називається сервером. У компанії-хостера достатньо серверів для обслуговування величезної кількості клієнтів.

також читайте

Фізично сервери розташовуються на спеціальних стійках в окремому приміщенні. Воно називається дата-центром, центром обробки даних (ЦОД) або центром зберігання та обробки даних (ЦСХОД). У ньому забезпечують безперебійну подачу електрики за рахунок резервних генераторів, зв’язок, оновлення обладнання, безпеку. У хостера може бути свій ЦОД. Але частіше він орендує у дата-центру його сервери або місце під розміщення своїх серверів.

Дата-центр може розташовуватися в будь-якій точці світу. Це важливо враховувати під час вибору хocтингу, якщо ваш сайт містить інформацію, яку за законом можна зберігати тільки на території вашої країни.

Хocтинг можуть плутати з хостом. Це різні поняття. Хост – це пристрій, підключений до мережі: наприклад, комп’ютер, з якого відвідали ваш сайт.

Що потрібно знати перед розміщенням сайту на хостингу

Щоб клієнти могли зайти на сайт, необхідна адреса. Її називають доменом або доменним ім’ям. Приклад такої адреси – ads-tips.com.

Зареєструвати домен можна в акредитованих реєстраторів або їхніх партнерів-реселерів. Багато реєстраторів одночасно надають послуги хocтингу – можна вирішити всі питання в одному місці.

Доменне ім’я має бути зручним для користувачів, щоб їм було легко його запам’ятати та заходити на улюблені сайти. Комп’ютери ж звертаються один до одного за IP-адресами. Це адреси з цифр, розділених крапками. Наприклад: 123.456.78.90.

Домен “розміщують” на IP-адресі. Спеціальна інтернет-служба під назвою DNS знаходить відповідності між доменами та IP комп’ютерів. Так люди та машини знаходять одне одного в інтернеті. І користувачі можуть знайти ваш сайт, що лежить на сервері у хостера.

Послідовність дій для розміщення сайту на хocтингу буде такою:

  • зареєструвати домен;
  • замовити хocтинг;
  • прив’язати домен до хocтингу;
  • розмістити сайт на хocтингу.

Які бувають хостинги та в чому особливості різних видів

Кожному проєкту потрібен свій набір опцій і ресурсів. Під різні завдання можна вибрати один із хocтингів: виділений хocтинг, віртуальний хocтинг, віртуальний сервер або хмарний хocтинг. Розповімо про всі докладніше.

Виділений хостинг (dedicated server). Ви орендуєте у хостера сервер цілком – тобто цілий комп’ютер опиняється у вас у безроздільному користуванні. Ви можете встановлювати будь-яке ПЗ і вибирати комплектуючі. Уся потужність цієї машини ваша.

Власний сервер можна зробити та на базі звичайного комп’ютера. Це потребуватиме специфічних знань і витрат на забезпечення його працездатності. Такий сервер теж буде виділеним.

Переваги виділеного хостингу:

  • висока продуктивність – на сервері проєкт тільки одного клієнта;
  • максимальний контроль – можна обирати ПЗ і комплектуючі, необхідні саме для вашого проєкту.

Недоліки:

  • дорого – вартість оренди в середньому починається від 100 доларів на місяць і може перевищувати 1000 доларів. Що потужніший сервер, то вища ціна;
  • для підтримки хостингу потрібна висока кваліфікація і великі витрати.

Віртуальний хостинг (shared hosting). Вид хостингу, коли один фізичний сервер здають в одночасне користування кільком орендарям. Орендарів можуть бути десятки і сотні. Спеціальне програмне забезпечення стежить за тим, щоб потужності машини розподілялися між клієнтами більш-менш рівномірно, однак це відбувається з деякими обмеженнями.

Переваги:

  • легкий старт і простота управління;
  • низька вартість – від 1,5 долара на місяць.

Недоліки:

  • Обмежені контроль і функціональність. Сервер надають “як є” і налаштовують для всіх клієнтів однаково. Не можна, наприклад, поставити додаткове ПЗ або змінити файли конфігурації.
  • Обмежені обсяг і швидкість передачі даних між користувачами і вашим сайтом.
  • Можуть бути проблеми з продуктивністю. Ресурси сервера загальні, клієнти використовують їх одночасно. Тому ваш сайт може почати виснути через те, що в якийсь момент йому дістанеться мало оперативної пам’яті.
  • Спільний IP. На віртуальному хостингу під однією IP-адресою можуть перебувати сотні сайтів. І якщо одного з “сусідів” заблокують, то перестати працювати можуть і інші.

Віртуальний сервер. На одному фізичному сервері запускають ізольовані один від одного процеси, які імітують роботу самостійного комп’ютера. Віртуальні сервери позначають абревіатурами VPS (virtual private server) і VDS (virtual dedicated server). Технічні відмінності між ними є, але це несуттєво для більшості користувачів.

Клієнт отримує ті самі привілеї, що й під час роботи з виділеним сервером. Це і встановлення необхідної операційної системи, і своє програмне забезпечення. Віртуальні сервери не впливають на роботу один одного.

Переваги:

  • захищене середовище;
  • контроль і можливість тонкого налаштування;
  • вартість нижча, ніж у виділеного сервера;
  • швидкість роботи вища, ніж у віртуального хостингу.

Недоліки:

  • дорожче віртуального хостингу;
  • для адміністрування необхідні знання.

Хмарний хостинг. Він використовує ресурси кількох пов’язаних між собою фізичних і віртуальних серверів, до яких додані системи зберігання даних. Під час оренди клієнт платить тільки за фактично використовувані ресурси і може збільшувати або зменшувати їх залежно від потреб. Оплата може бути погодинною – це дає можливість налаштувати споживання потужностей у денний і нічний час. Налаштування регулюються в автоматичному режимі, що забезпечує гнучкість управління.

Переваги:

  • стабільність за рахунок динамічного розподілу ресурсів;
  • економічність;
  • масштабованість;
  • гнучкість.

Недоліки:

  • дорожче, ніж віртуальний хостинг;
  • менше прав адміністрування.

На що звернути увагу під час вибору хостингу

Щоб вибрати хостинг, потрібно оцінити свої потреби, підібрати кілька компаній і порівняти їх.

Оцінка потреб потрібна, щоб зрозуміти, який тип сервера вам підійде. Якщо ви новачок, у вас простий сайт або лендінг, тобто те, що не вимагає особливих ресурсів для роботи, – вибирайте віртуальний хостинг. Якщо проєкт передбачає масивні навантаження і великий ресурс заліза, а також нестандартний софт, то варто звернути увагу на віртуальний сервер.

Хмарний хостинг хороший для клієнтів, яким критично важлива постійна робота сайту. Наприклад, для інтернет-магазинів. Виділені сервери часто використовують великі компанії, яким потрібен максимум ресурсу сервера. Також на них часто розміщують великі ігрові проєкти.

Підібрати хостинг можна в пошуковій видачі або на сайтах із рейтингами.

Порівнювати хостинги можна за важливими для вас параметрами. Найчастіше оцінюють:

  • Швидкість. Вона визначається двома параметрами. Перший – швидкодія: скільки часу займає обробка простого запиту. Другий – пінг, затримка при передачі інформації користувачеві. Що менші ці параметри, то краще.
  • Uptime. Це час без простоїв. Показник виражений у відсотках: наприклад, при 95% простої займають лише 5% часу. Що більший uptime, то краще. В ідеалі він має становити 100%.
  • Ціна. Під час оцінювання вартості потрібно враховувати перспективи розвитку. Хостер може запропонувати дешевий початковий тариф, але покращений буде дорожчим, ніж у конкурентів. Під час розвитку проєкту доведеться переплачувати. Тому потрібно порівнювати вартість усіх тарифів хостерів.
  • Місцезнаходження хостера. Якщо ваш сайт україномовний, то краще вибрати хостинг, що знаходиться в Україні. Тоді не буде проблем у спілкуванні з техпідтримкою і сам ресурс буде більш стабільним.
  • Якість роботи служби підтримки. Перевірити її можна, поставивши хостеру додаткові запитання. Наприклад, запитавши, де розміщені сервери і як забезпечують пожежну безпеку в дата-центрі.

Хостинг можна змінити в будь-який момент – перенести сайт від одного хостера до іншого. Тому можна протестувати одночасно кількох хостерів на простих проєктах, а потім обрати найкращий варіант.

Як замовити послугу хостингу

На сайтах хостерів зазвичай є докладні інструкції щодо замовлення та оплати хостингу. Якщо цієї інформації немає, це привід задуматися, чи буде вам зручно працювати з компанією.

У загальному вигляді замовлення хостингу включає три кроки:

  • Вибір тарифу. Від нього залежить кількість сайтів, які ви зможете розмістити, обсяг місця на диску, частота процесора, обсяг оперативної пам’яті, що виділяється вам. Можна використовувати безкоштовний тестовий період, оплатити послугу на місяць або на рік наперед. Тариф потім можна легко змінити.
  • Вибір CMS – системи управління контентом сайту. Таких систем багато, і хостери пропонують різні рішення. Ось базові рекомендації. Для новинних порталів, блогів, багатосторінкових сайтів вибирають WordPress, Joomla, Drupal, MODX. Для інтернет-магазинів підходять OpenCart, InSales, Magneto, “1С-Бітрікс”.
  • Інформація про власника. Щоб зареєструватися на сайті хостера, потрібно вказати пошту, придумати логін і пароль. Також треба вказати ПІБ, телефон і паспортні дані. Можна нічого не вказувати або використовувати неіснуючі дані, але краще цього не робити. Так ви не зможете змінити власника, відновити доступ до особистого кабінету, вивести кошти і використовувати окремі види оплати.

Залишається тільки розмістити сайт і прив’язати домен. Техпідтримка хостингу допомагає впоратися з технічними складнощами.

У чому особливості безкоштовного хостингу

Більшість клієнтів користуються послугою платного хостингу. Це надійніше і дає більше можливостей. Але є і безкоштовний хостинг. Він може стати в пригоді в тимчасових проєктах, для навчання або тестування. 

У безкоштовних хостингів є особливості та обмеження. Ось що варто враховувати:

  • Місце на диску обмежене. Зазвичай обсягом в 1 ГБ. Цього вистачить на дуже скромний сайт. Якщо додавати на нього інформацію, місце може скоро закінчитися.
  • Суворі вимоги до розміщення сайтів. Деякі хостери забороняють розміщення на своїх серверах, наприклад, сайтів-візиток компаній, платних сервісів, файлових архівів. Список забороненого може бути набагато ширшим. Ще ваш акаунт може бути заблокований і видалений за відсутність активності, за затримку із завантаженням сайту після реєстрації на хостингу. Список умов залежить від хостера.
  • Відсутність технічної підтримки. Зазвичай її немає або за неї необхідно доплачувати.
  • На вашому сайті буде стороння реклама. У більшості випадків вам буде заборонено запускати свою рекламу на сайті, оскільки рекламою займається хостер. Ви не зможете регулювати її якість, вибирати рекламовані продукти і місце розміщення банерів. Велика кількість реклами може дратувати відвідувачів вашого сайту.
  • Є ризик витоку даних. У договорі можуть прописати, що хостер має право передавати інформацію третім особам. До них можуть потрапити і ваші дані, і дані користувачів сайту.
  • Нестабільна робота серверів. У будь-який момент і без попередження безкоштовний сервер може закритися і перестати працювати назавжди, а ви втратите всі свої дані. Багато безкоштовних хостингів не можуть забезпечити захист від шкідливого ПЗ, що також може вплинути на роботу вашого сайту.
  • Низька швидкість роботи. Клієнтів безкоштовних хостингів дуже багато, а потужність серверів обмежена. Тому ресурсів часто не вистачає на всіх.
  • Робота тільки з доменами третього рівня. До імені вашого сайту буде приєднано назву хостингу, і воно виглядатиме так: vashsite.drugoihosting.com. Це відштовхує відвідувачів і може призвести до того, що сайт отримуватиме менше трафіку з пошукових систем. За кращі умови потрібно буде платити.
  • Сайт може бути закритий без пояснення причин. Власником вашого сайту, якщо ви розміщуєтеся безкоштовно, є хостер. Тому прав у нього більше, а обов’язків – менше.

Головне про хостинг – у шести абзацах

  1. Хостинг – це послуга зі зберігання вашого сайту. Компанія, яка надає цю послугу, називається хостером, або хостинг-провайдером.
  2. Перед розміщенням сайту на сервері потрібно купити домен. Це “ім’я” сайту, за яким користувачі зможуть знаходити вас. Домен прив’язують до IP сервера.
  3. Є різні види хостингів: віртуальний, виділений, хмарний, VPS і VDS. Вони розрізняються потужністю та обсягом ресурсів, що надаються користувачеві.
  4. Для вибору хостингу потрібно оцінити потреби, знайти кілька пропозицій і порівняти їх – наприклад, за параметрами швидкості, часу безперебійної роботи, ціни та іншими.
  5. Щоб замовити послугу хостингу, потрібно оплатити тариф, вибрати CMS – систему управління контентом – і вказати дані про себе. З рештою допоможе техпідтримка.
  6. Можна не купувати хостинг, а використовувати безкоштовні рішення. Але вони обмежені у функціях і несуть багато ризиків.

Більше цікавих матеріалів у нашій спільноті facebook.

[wpreactions sgc_id="5" bind_to_post="yes"]

стрічка новин