Залишити заявку

Gen Zers: що таке покоління Z? [5 фактів]

Gen Zers: що таке покоління Z? [5 фактів]

Цікавий факт: якими різними не були б покоління, завжди є те, що їх об’єднує. Думаєте, це те, що всі вони вершать історію світу та людства, удосконалюють наш генетичний код та розвивають рід? Ну, загалом так. Але немає. Єдність поколінь можна виразити однією фразою: «А ось у наш час…», адже вона не шкодує нікого.

Справді, старші люди завжди несхвально поглядали на молодь, не розуміючи їх захоплення, переконання, зовнішній вигляд (згадаймо анекдот про бабусю і зашиті на джинсах дірки).

У наш час роль «принижених та ображених» дісталася новому поколінню молодих людей, яке в науці та популярній культурі охрестили «поколінням Z» або «інтернет-поколінням».

Сьогодні ми розберемося, що таке покоління Z, у чому полягають його особливості, чим воно заслужило погану репутацію і чи так воно «забуто і ніжно», як його малюють.

ЩО ТАКЕ ПОКОЛІННЯ Z?

Покоління Z (англ. Generation Z) – це люди, які народилися з 1997 року. Це діти інтернету та цифрових технологій, які не представляють світ без всесвітньої мережі, різноманітності та можливості не лише мати, а й пишатися власною індивідуальністю.

МАЛИЙ ПОДОРОСЛІШАВ

Покоління Z користується не найкращою репутацією у суспільстві. Багато хто вважає представників інтернет- покоління дітьми, які відмовляються дорослішати, взяти на себе зобов’язання і мати хоч щось у зоні своєї безпосередньої відповідальності.

Однак, в основному це осуд зумерів ґрунтується на нерозумінні того середовища, в якому вони народилися і росли. Наприклад, представників покоління Z часто критикують через те, що вони не прагнуть брати підробітки чи працювати влітку. Старшим поколінням, навченим, що гроші потрібно заробляти на заводі, або в офісі, або в таксі, складно усвідомити і прийняти той факт, що зумери не прагнуть фізичних офісів лише тому, що вже замолоду заробляють хороші гроші в інтернеті, працюючи блогерами або надаючи послуги онлайн.

Ту ж історію можемо відзначити у питанні про права водія. Бумери та мілініали, які прагнули отримувати права, як тільки їм виповниться заповітна кількість років, уже давно критикують представників нового покоління за те, що вони не поспішають до автошкол і за кермо. Нерозуміння ж полягає в тому, що для попередніх поколінь отримання прав водія було своєрідним обрядом посвяти в доросле життя. Однак для зумерів водійські права не мають такого великого філософського значення, адже у вік їхнього життя — цифрове століття — вони мають доступ до всіх можливих онлайн-сервісів, у тому числі таких, як Uber, та багато інших альтернативних засобів пересування. Наприклад, кікшерингу (сервісів оренди самокатів та електросамокатів).

також читайте

Я ВІЛЬНИЙ!

Покоління Z – це справжня група кармічних стрільців (про так, гороскопи ми любимо) щодо відношення до свободи. І річ навіть не у волі фізичній — вони раді сидіти за комп’ютером у батьківському домі. Зумери цінують духовну та особистісну свободу (що від слова «зовсім» не властиве бумерам). Покоління Z не уявляє життя без свободи вибору, різноманітності (як національностей і статей, так і вірувань, переконань, ідентичностей), і за все це вони готові боротися, обстоюючи значення здорового (і не зовсім) активізму. Зумери не затримаються там, де ця свобода порушується. Навіть місце роботи вони вибирають, спираючись на цей принцип, тому підкупити їх збільшеною зарплатою не вдасться, якщо воркплейс недостатньо усвідомлений і приймаючий. Шкода, а нас зарплатою заманити можна запросто!

ЕКСКЛЮЗИВ

Ексклюзивна риса покоління Z – любов до ексклюзиву (ми досить раз сказали це слово?). Зумери, дійсно, набагато більше, ніж решта поколінь, які купували серійні товари, віддані бажанню персоналізувати все своє майно, починаючи від чохлів на телефон і закінчуючи машинами.

Така особливість інтернет-покоління має пряму кореляцію з їхньою любов’ю до свободи вираження. «Якщо я індивідуальний і не схожий ні на кого більше, якщо я висловлююсь абсолютно по-особливому і відстоюю свою і чужу ідентичність, то як я можу мати продукцію масового виробництва?» — резонно запитують представники покоління. Відповідь: «Ніяк». У тому числі тому серед зумерів така популярна концепція «зроби сам» (DIY – do it yourself). Крім очевидних переваг виконання окремих завдань власними силами (наприклад, економія часу та грошей, адже вся інформація доступна онлайн) існує також аспект персоналізації.

 
 
Gen Zers: що таке покоління Z і як його зрозуміти?
 

Немов блискавки

Особливість покоління Z, про яку ми не знали або, можливо, не замислювалися — це їхня швидкість. Зумери все своє життя існують у світі високошвидкісних з’єднань, миттєвих повідомлень та мультитаскінгу. Підлаштовуючись під роботу своїх улюбленців комп’ютерів, представники інтернет-покоління почали думати, розмірковувати, приймати рішення та діяти з величезною швидкістю. Про це говорять емпіричні дані — тривалість концентрації уваги зумера становить 8 секунд (на 4 секунди менше, ніж у мілініалів), і за цей час людина встигає вичавити максимальну кількість інформації з джерела.

Покоління Z почувається чудово на таких величезних швидкостях: вони звикли до коротких швидких повідомлень і постів з 280 букв, для них оптимальні 30-секундні відео, а в соцмережах вони вміють сприймати інформацію в процесі перегляду стрічки новин. Кліпове мислення цих людей не порівняти з розумовими процесами попереднього покоління: поки міленіали зачитуються лонгрідами, зумерам подавай лише короткі тексти та відео не довше за хвилину. Дивно те, що за цю хвилину вони встигають отримати стільки ж або навіть більше інформації.

Ще одним цікавим проявом швидкісного мислення зумерів є їхня фобія телефонних дзвінків, адже розмова по телефону займає набагато більше часу, ніж листування у месенджерах. Це покоління, яке щодня витрачає в середньому три години на день на відправлення повідомлень, не розуміє, навіщо перевантажувати себе фізично та емоційно, спілкуючись із людиною по телефону, коли можна швидко та просто вирішити проблему онлайн.

ВІЧНІ СТУДЕНТИ

Для покоління Z характеру ще одна риса, над якою його представники не мають абсолютно ніякого контролю — постійне та безперервне вивчення та пізнання.

Зумери не тільки, немов губки, вбирають величезну кількість інформації щодня, але й інстинктивно кидаються вивчати всі дані, з якими стикаються. Представникам покоління Z недостатньо поверхневих знань з цікавих для них тем, вони прагнуть докопатися до суті, зрозуміти, як і що функціонує.

Поширеною “недугою” серед зумерів є так званий FOMO (fear of missing out) – синдром втраченої вигоди. Інтернет-покоління боїться упустити, не знати чи не розуміти щось важливе. Це змушує його прагнути отримувати дедалі більше знань, вчитися та вдосконалюватись.

 
 
На картинці показано, як протистояти страху не дізнатися про щось потенційно важливе – відкласти гаджети і отримувати від цього задоволення!  Зумери називають це JOMO (Joy of missing out) за аналогією з FOMO.  А бабусі давно знали цей секрет, постійно пропонуючи "краще б книжку почитати натомість вашого комп'ютера"
 

Інше “наслідок” прагнення покоління Z до постійного вивчення – багатозадачність. Неймовірно, але середній зумер має здатність одночасно «працювати» з п’ятьма різними девайсами, відсіваючи при цьому непотрібне та заглиблюючись у необхідну інформацію. І хоча така багатоспрямованість може мати деякі негативні ефекти, як, наприклад, підвищений рівень стресу, мультитаскінг все частіше стає однією з головних переваг зумерів на робочому місці.

А Я НЕ ТАКИЙ!

Дивовижна особливість покоління Z, якої можна позаздрити, — чесність. Точніше, вимога чесності. Згідно з дослідженням MNI Targeted Media , зумери, відкриті світу і нічого про себе не приховують, бачать взаємодію з компаніями та організаціями як дорогу з двостороннім рухом. Будучи чесними про себе, свої переконання, вони вимагають такої ж чесності у відповідь, особливо від своїх роботодавців.

Для зумерів життєво важливо усвідомлювати, що вони взаємодіють із етичним, усвідомленим та правильним гравцем на будь-якому ринку. І хоча вони готові прощати помилки (яке милосердя!), Інтернет-покоління ніколи не простить зухвалої брехні. Опитування показують, що 71% представників робочої сили зумерів готові бойкотувати компанії і виступати проти організацій, що порушують принципи свободи самовираження та ділової етичності. Саме тому більшість компаній, які прагнуть «придбати» зумерську аудиторію і готові працювати з ними, роблять активні дії з метою усунення «порушень» та здійснення соціально відповідальної діяльності.

РАЗОМ ВЕСЕЛО КРОКУВАТИ

Один із найпопулярніших міфів про покоління Z, який фахівці вже не раз розвінчували — це судження про те, що представники покоління не здатні на міжособистісну взаємодію та персональне спілкування, оскільки звикли завжди існувати, комунікувати та відпочивати лише онлайн, у нескінченних месенджерах та соцмережах .

Якщо замислитися, то зумерів дійсно можна рідко спостерігати поза цифровим місцем існування, тому популярність цього міфу зрозуміла.

Однак у результаті обширного дослідження покоління Z професор Стенфордського університету Роберта Катц з’ясувала (докази наводить у своїй книзі “Gen Z Explained: The Art of Living in a Digital Age” ), що улюбленою формою комунікації зумерів є, на диво, персональне спілкування, яке вони цінують як у особистому житті, і на роботі. Це стимулює представників покоління частіше і більше говорити з іншими людьми наживо, обговорювати проблеми та почуття. Навіть тому представники інтернет-покоління, наприклад, частіше схильні відвідувати психолога, брати участь у тренінгах і ретритах.

Загалом, якщо попереднє покоління мілініалів схильне до роботи на самоті, то зумери — їхня повна протилежність. Ці хлопці виросли в атмосфері співробітництва та колаборації як у житті, так і в Інтернеті. Їм необхідно бути частиною спільноти, де всі поділяють однакові інтереси. Саме тому зумерів так приваблюють соціальні мережі. Різноманітні ком’юніті, фандоми та інші форми соціальної організації та міжособистісної взаємодії – все це є найважливішим аспектом соціальних мереж для покоління Z.

Звичайно, максимальна персоналізація контенту та прийняття будь-якого самовираження та різноманітності індивідуальностей також відіграють значну роль у залученні зумерів до соцмереж, проте прагнення до спілкування та колаборації тут превалює.

Цікаве втілення цього прагнення життя представників покоління Z — відданість принципам економіки спільного споживання. Для зумерів простіше просто вдаватися до колективного використання речей, фізичного та інтернет простору. Міленіали, приміром, бачили таке тільки в страшному сні, адже для них спільне споживання — необхідність для вигоди, а ось зумери, безперечно усвідомлюючи його користь, при цьому фокусуються на його колаборативному характері. Тому якщо хочете знайти сусіда по квартирі, біжіть до зумеру – він погодиться!

 
 
Зумери люблять все шерити - від таксі до місця проживання і навіть особистих речей
 

Підсумовуючи нашій розповіді про обговорюване сьогодні покоління людей, хотілося б відзначити: кожне покоління має безумовне значення для розвитку людства, кожне реалізує особливу місію, кожне несе в собі нову, унікальну частину нашого генетичного року. Звичайно, не обходиться без недоліків – ми всі (тс, секрет!) ними наділені. Однак вивчення покоління Z знову вказує нам: не судіть книгу з обкладинки! Відкрийте її та погортайте сторінки. І тоді ви точно знайдете собі щось важливе.

 

Більше цікавих матеріалів у нашій спільноті facebook.

[wpreactions sgc_id="5" bind_to_post="yes"]

стрічка новин