Є думка, що контент-маркетинг – малоефективний інструмент просування. Вважається, що краще вкласти гроші в таргетинг і контекстну рекламу, – вони точно принесуть ліди, на відміну від статей і постів. Відповідаємо на це в стилі листоноші Печкіна: це у вас просто нормального контент-маркетингу не було.
Чому тексти можуть не працювати? Розберемо в цій статті.
Здавалося б, зроби лендінг з інформацією про продукт і “лей” на нього трафік. Навіщо писати статті, пости та інші комерційні тексти, які, на перший погляд, не впливають на продажі.
Річ у тім, що для продуктів із тривалим періодом ухвалення рішення цього мало – щоб їх продати, потрібен контент. Схема “лендінг плюс трафік” підійде для тестування ніші та швидких продажів. Але цього недостатньо для складних продуктів на ринку з високою конкуренцією.
Контент-маркетинг, як показує практика, вирішує одразу кілька завдань бізнесу:
також читайте
Комерційні тексти зазвичай пишуть так, щоб вони працювали на бізнес. І якщо контент-маркетинг не досягає поставлених перед ним цілей, значить, є проблеми. Професійна таємниця: щоб зрозуміти причини проблем із контентом, достатньо відповісти на запитання:
Розберемо кожне детальніше.
Пам’ятайте просте правило: один текст – одна думка. Копірайтери-початківці часто намагаються дати максимум інформації: вмістити на сторінці абсолютно всі переваги, способи використання і навіть історію товару.
Приклад: відвідувач прийшов до вас на сайт, щоб дізнатися, чи залишаться на меблях з оббивкою з флока сліди від котячих кігтів. І купити собі новий диван, якщо відповідь його влаштує. А ви йому розповіли та про історію створення тканини, і про її аналоги, і про типи кігтеточок, які добре б поставити поруч із диваном. Користувач не знайшов, що шукав, розлютився і закрив вкладку.
Не змушуйте читача самостійно розбиратися в тоннах інформації та вишукувати серед кількох ліній оповіді важливу. У 100% випадків він не буде цього робити. Результат – низький відсоток дочитуваності тексту.
Про цільову аудиторію пишуть у кожній статті з просування, розповідають на всіх курсах з копірайтингу. І все ж на практиці це найскладніша тема. Часто, щойно ми починаємо писати текст, – забуваємо, кому його адресуємо. Або звертаємося до всіх одразу, а це означає, що ні до кого.
Якщо не візуалізувати портрет клієнта, неможливо зрозуміти його мотиви, болі, бажання. Навіть відповідну лексику складно підібрати.
Уявімо, що стаття написана добре: правил інфостилю дотримано, цільову аудиторію визначено, головна думка і користь для клієнта – на місці. Але немає продажу, конкретного рішення або контактів, де замовити продукт.
Тобто клієнт прийшов, прочитав корисну для нього статтю і пішов закривати свою потребу кудись іще замість того, щоб залишити заявку. Важливо завжди говорити читачеві, якої дії ми від нього чекаємо, навіть якщо для нас вона очевидна.
Приклади:
Ви можете написати сильну статтю і розмістити на своєму сайті з відвідуваністю 30 візитів на день – і толку від неї не буде. А можете опублікувати ту саму статтю на тематичному порталі й запустити на неї таргетовану рекламу. У першому випадку її прочитають п’ятеро, у другому – сотні або тисячі.
Контекст – це інфополе навколо матеріалу та обставини, за яких він був опублікований. Має значення буквально все:
Наприклад, якщо ви опублікуєте корисний лонгрід з маркетингу в п’ятницю ввечері у себе на сторінці, навряд чи отримаєте велике охоплення. Навіть якщо ви відомий експерт у своїй темі, у кращому разі статтю збережуть у закладки з думкою: “Прочитаю коли-небудь” (ніколи).
І так з усіма типами текстів. Наприклад, рекламу розважального івенту в соцмережах не оцінять у дні, коли весь світ обговорює серйозні політичні новини або якусь трагічну подію. Стаття “10 порад для самостійного мандрівника” не викличе інтересу, якщо релевантний досвід автора обмежується двома поїздками: в Анапу і Прагу.
Контекст сильно впливає на публікацію. Тому, якщо текст не виконав свої завдання, перевірте, чи за вдалих обставин його було опубліковано.
Ми не можемо виміряти в цифрах, як текст вплинув на репутацію бренду або на бажання читачів купити продукт. Хіба що зазирнути в коментарі, подивитися на кількість лайків і репостів.
А ось ліди ми порахувати можемо. Зібрати статистику вдасться, якщо ви, наприклад, розмістите під текстом кнопку замовлення або номер телефону – щоб люди телефонували й отримували консультацію менеджера.
До номера можна підключити колтрекінг – інструмент визначення рекламних джерел, з яких надходять дзвінки клієнтів. Він покаже, приніс текст ліди чи не спрацював за призначенням – а значить, у ньому треба щось змінити.
Чому можуть не працювати гайди, кейси, огляди та інші статті, наприклад, на “Дзене”? Можливо, справа в ЦА і географії.
Деякі бізнеси приходять на розважальні майданчики, а їхньої аудиторії там немає. Наприклад, юрист із міжнародного права вирішує вести блог у соцмережі, розраховуючи на клієнтів із топових компаній. Чи знайде він їх там? Думаю, ні.
Інша річ, якби це був юрист із сімейного права. Людям цікаві наближені до життя теми: наприклад, як розлучитися і не втратити кровно зароблену квартиру.
Стаття про продукт у блозі або ЗМІ хороша для просування вузькоспеціалізованих продуктів на кшталт медичного обладнання. Або бізнесів, де важливо відобразити свою експертизу. Приклади: консалтинг у маркетингу, фінансові послуги.
Які тут можуть бути проблеми:
Комерційне інтерв’ю – діалог з експертом або покупцем. Останнє – так званий юзер-кейс, у якому людина ділиться своїм досвідом використання продукту або послуги.
Такий формат допомагає формувати довіру до бізнесу нативно, навіть якщо юзер-кейс зроблений на замовлення компанії. З його допомогою можна зняти основні страхи і заперечення потенційних клієнтів.
Де ховається помилка? Тут можна переборщити з користю: текст виявиться настільки докладним, що клієнт піде і зробить все сам. Наприклад, у юзер-кейсі студент розповідає про свій досвід вступу до закордонного вишу. Читач надихається, переписує на аркушик усі кроки і йде вступати самостійно, минаючи звернення до агентства, на замовлення якого було написано статтю.
Ось часті помилки:
Що може бути не так із подкастами та відео з погляду тексту в них? Заумність. Сприйняття інформації з контенту цих форматів іде на слух. Тому важливо спрощувати, наводити приклади. Тексти мають працювати на візуалізацію.
Монотонні тексти без перебивок складно сприймаються. Зробіть їх динамічними, не давайте слухачам занудьгувати.
Тут теж діє правило “один до одного”: на одному лендингу має продаватися один продукт, інакше користувач заплутається і не купить нічого.
Що ще заважає лендингу бути хорошим:
Припускатися помилок у контент-маркетингу не тільки не соромно, а й важливо. Інакше як ви ще зрозумієте, що у вашому випадку працює? Головне, вчасно знаходити ці помилки і виправляти.
Ось кілька прикладів помилок:
Зрозумійте свою аудиторію та її потреби, пробуйте різні формати та майданчики, не забувайте про контекст і регулярність публікацій. Аналізуйте відгук читачів і шукайте способи поліпшити показники. Такий ґрунтовний, системний підхід до контент-маркетингу обов’язково почне приносити ліди та продажі вашому бізнесу.
Більше цікавих матеріалів у нашій спільноті facebook.