Всі, абсолютно всі smm спеціалісти, дизайнери, копірайтери, фрілансери й “підставте сюди свою професію” роблять одну і ту саму помилку при спілкуванні з клієнтом, яка надалі руйнує всю комунікацію та руйнує проєкти в цілому. Ця помилка називається “ну давайте”. Виглядає так…
До вас прийшов клієнт на просування. Ви підготували якусь стратегію, план дій, сегменти тощо, запустили рекламу, отримали якийсь результат та вирішили обговорити його з клієнтом.
І в процесі діалогу рано чи пізно виникне клієнтське, “а зробімо і тут якась пропозиція*?”, на що ви відповісте “ну, давайте”. І це перший крок, що руйнує проєкти. В чому суть. На старті робіт ви маєте чіткий розподіл ролей. Він – клієнт, ви – спеціаліст, який професійно виконує завдання клієнта. Вам платять гроші за професіоналізм та відповідальність у вирішенні цього завдання.
Поки ви шукаєте і пропонуєте рішення, керуєте рішенням завдання – ієрархія зберігається. Він вам платить, ви використовуєте свої скіли. Як тільки з боку клієнта, який, нагадаю, не є професіоналом у вашій області, надходить ініціатива і ви без обговорення та оцінки її приймаєте та відступаєте від своєї стратегії, то в ту саму секунду весь паритет руйнується.
У очах клієнта виникає дисонанс. Якщо ви так легко можете відмовитися від своєї стратегії заради моєї непрофесійної ініціативи, то значить гріш ціна вашої стратегії? А чи була вона взагалі? Може, вся ваша стратегія – такий самий набір непрофесійних ініціатив? З моменту “ну давайте” клієнт перестає вам довіряти, бере планування на контроль, ви стаєте просто його руками.
Ви більше не несете відповідальності за результат, про що відразу ж повідомте клієнту, якщо ідея провалиться: “Так це ж ви запропонували! А я що? Я зробив”. Ви більше не вартуєте тих грошей, що запросили.
також читайте
Втрачається повага, руйнується ієрархія, пропадає професійний результат і все це руйнує проєкти. Ви закінчилися, фініта ля комедія. Я це бачу постійно як замовник. Як тільки дизайнер на мою пропозицію “а давай може ось це посунемо” відповідає “ну давай”, ми отримуємо непрофесійний кривий проєкт та невдоволення один одним.
Як бути.
Те, що замовник висловлює ідеї чи побажання – це чудово, ви повинні всіляко підтримувати та дякувати йому за активну участь. У нього не замилений погляд, він бачить трохи більше і взагалі переживає за проєкт. Саме по собі таке ставлення не руйнує проєкти.
Але ви не повинні забувати, що за якість і результат відповідаєте тільки ви, як виконавець. Тому будь-яку ідею, яку вам пропонує замовник, ви повинні оцінити, зважити, оптимізувати та запропонувати підсумкове рішення. Ви повинні зробити так, щоб ідея замовника стала вашим професійним рішенням. Або не стала, якщо вона ні про що.
І щоб помилка не сталася, діалог має бути таким:
Тоді ієрархія не порушується. Замовник радий, що ви професіонал, який може завжди направити його починання в потрібному напрямку. А ви залишаєтеся спеціалістом, який відповідає за якість своєї роботи.
І ніяких “ну давайте”, як би іноді та не хотілося. Така проста помилка, що руйнує проєкти може коштувати дорого як вам, так і замовнику.
Більше цікавих матеріалів у нашій спільноті фейсбук.