Щоб провести грамотний SEO-аудит великого сайту, потрібно розуміти, які елементи потребують змін. Виділити їх допомагає SEO-аудит. Він дозволить визначити найважливіші компоненти, зберігаючи час, ресурси та бюджет, а бонусом покращиться ранжування.
SEO-аудит великого сайту – це оцінка веб-сайту, яка виявляє проблеми, що перешкоджають високому ранжуванню в пошуковій видачі. Якщо говорити про сайт великої компанії, йдеться про перевірку сотень і навіть тисячі сторінок.
SEO-аудит – це перший крок для створення успішної SEO-стратегії . Чому? Розуміючи сильні та слабкі сторони сайту, ви можете налаштувати SEO-кампанію відповідно. Крім того, аудит допомагає економити час, ресурси та бюджет компанії, адже ви знаєте, що оптимізувати потрібно насамперед.
Аудит великого сайту – завдання непросте, тим більше, що Google використовує більше 200 факторів ранжування. Тому має сенс поділити його на п’ять частин:
Щоб провести успішний аудит, будуть потрібні спеціальні SEO-інструменти, наприклад, Screaming Frog, MegaIndex, Rookee, SimilarWeb та інші.
Розберемо кожен пункт аудиту докладно та відповімо на важливі питання щодо сайту.
SEO не може бути успішним без підбору правильних ключових слів. Вони мають бути не тільки релевантними продуктам та сервісам, які ви пропонуєте, але й реалістичними з погляду просування.
Цілком можливо, ви використовуєте висококонкурентні ключові слова, за якими у видачі вже багато контенту, що знижує конверсію. Перевірте, за якими ключовими словами сайт вже непогано ранжується та приносить трафік, а потім знайдіть додаткові ключові слова, які покращать позиції сайту. Після того, як переконайтеся, що ключові слова підібрані правильно, можна перейти до наступного тестування.
URL сторінок сайту має бути унікальним, описовим, коротким та з ключовими словами.
URL-адреса відображається у пошуковій видачі і може вплинути на користувачів та їх вирішення перейти на сайт. Використовуйте символ тире між словами URL, щоб він був читабельним, і відмовтеся від непотрібних цифр.
Корисні сервіси для інтернет-маркетолога.
Пошукові роботи Google використовують Title і Description , щоб зрозуміти, якій темі присвячений контент і яким ключовим словам він релевантний. Як і URL, вони також видно в пошуковій видачі і можуть вплинути на рішення користувача. Переконайтеся, що метатеги сторінок унікальні, не дублюються і занадто довгі.
В рамках аудиту перевірте три пункти:
Іноді Google переписує їх, але це скоріше виняток із правил. Їхня оптимізація важлива для внутрішнього SEO.
Google віддає перевагу в просуванні на перші позиції контенту, в якому є експертиза, аналітика і повноцінна відповідь на запит користувача.
При цьому довжина контенту перестає бути фактором ранжування. Google зазначає, що стаття повинна мати обсяг, достатній для розкриття теми. Якщо матеріал присвячений спільній темі, швидше за все, він буде довшим, ніж вузькоспрямований.
Внутрішні посилання допомагають Google знаходити та індексувати сторінки. Вони також показують ієрархію веб-сайту, релевантність та широту охоплення теми.
Оцініть, наскільки ефективно на сайті використовується перелінкування. Зверніть увагу і на анкорний текст, в який “зашивається” посилання. Переконайтеся, що перелінковка робоча, інакше можуть з’явитися сторінки-сироти – це сторінки, які Google не зміг знайти та проіндексувати, тому що на них не веде жодне посилання.
Google оцінює не лише внутрішні, але й зовнішні посилання, щоб зрозуміти контент сайту та його авторитетність. Зовнішні посилання повинні вести тільки на авторитетні та релевантні ресурси: бажано, щоб авторитет домену зовнішнього сайту був вищим за ваш.
Google любить, щоб на сторінці були присутні картинки, відео та інтерактивні елементи, наприклад, якірні посилання в змісті, які дозволяють швидко перейти до потрібної частини статті. Такі елементи спрощують навігацію за матеріалом і роблять його інтерактивнішим.
Разом з тим, переконайтеся, що ці елементи не впливають на швидкість завантаження сайту, інакше це буде контрпродуктивно.
На великих веб-сайтах можуть бути тисячі зображень. Однак Google не розуміє, що є на картинці, для цього він звертається до Alt зображення.
Переконайтеся, що не тільки в наявності Alt, а й у їхній оптимізації під ключові слова – вони повинні описувати зображене.
Коли на сайті тисячі сторінок, вони можуть конкурувати за перше місце у видачі не тільки з іншими сайтами, але й між собою, якщо вони націлені на однакові ключові слова. Цей процес називається канібалізація, а Google не розуміє, яка сторінка сайту більш релевантна.
Канібалізація ключових слів – це націлювання різних сторінок сайту на те саме ключове слово.
Щоб позбутися канібалізації, виконайте три кроки:
Зворотні посилання – це посилання на сайт зі сторонніх ресурсів. Google враховує їх під час ранжування в пошуковій видачі, тому важливо звернути на них увагу.
Це один із головних факторів ранжирування Google. Якщо ви конкуруєте з відомими в індустрії сайтами, швидше за все, вони мають чимало зворотних посилань. Отже, у пошуковій видачі їх буде складно потіснити.
Зверніть увагу на формування зворотних посилань. Це допоможе випередити конкурентів у видачі.
Зворотні посилання важливі для розробки авторитетності домену, але якщо вони поганої якості, ви робите тільки гірше. Якщо на сторінки надсилають спамні або низькоякісні сайти, Google може вважати такі посилання токсичними.
Після оновлення Link Spam, що вийшов 2021 року, Google набагато краще розпізнає низькоякісні посилання. Представники компанії наголошують, що вони не допоможуть піднятися у видачі.
Однак, можна відхилити токсичні посилання, що ведуть на сайт. Для цього потрібно створити .txt файл, який включає URL або домен, який потрібно відхилити.
Google також оцінює анкорний текст зворотних посилань, щоб визначити релевантність та авторитетність, тому важливо враховувати цей момент під час написання.
Якщо анкори вставляється назва бренду, це нормально. Однак використання однакових анкорів або слів з високим показником CPC може сприйматися пошуковими роботами Google як маніпуляція.
Якщо анкорний текст для зворотних посилань часто повторюється, спробуйте його перетворити, щоб отримати більше різноманітності.
Технічна частина аудиту може бути найскладнішою, оскільки потрібно більше вузькоспрямованих знань. Якщо сумніваєтеся у своїх силах, краще звернутися до фахівців.
Оскільки на великих сайтах є сотні та тисячі сторінок, найчастішою проблемою є індексування пошуковими системами. Ось чому важливо створити Sitemap.xml . Він показує ієрархію сайту пошуковим роботам, а також виділяє важливі сторінки, які потрібно сканувати та індексувати частіше за інших.
Якщо на сайті з’являється нова сторінка або контент, можна використовувати файл Sitemap для передачі цієї інформації Google.
Пошукові роботи Google постійно сканують сайти. Однак у випадку великих ресурсів існує ліміт, через який не всі нові сторінки можуть бути проіндексовані. Google може збільшити ліміт, якщо ви покращите швидкість завантаження сторінки та авторитетність сайту, але це процес нешвидкий.
Зверніть увагу на всі важливі сторінки, які не індексовані та оптимізуйте ліміт на сканування, виділивши ці сторінки для пошукових роботів.
Мікророзмітка Schema – гарний інструмент для оптимізації сайту. Якщо ви використовуєте її, переконайтеся, що вона пройшла перевірку і сторінка підтримує розширені результати. Для цього Google має власний інструмент «Перевірка розширених результатів».
У міру оновлення сайту якийсь контент видаляється і посилання починають вести в нікуди. Переконайтеся, що зовнішні та внутрішні посилання ведуть на робочі сторінки. В іншому випадку Google вирішить, що сайт покинутий і навряд чи просуватиме його у видачі.
На великих сайтах, особливо в інтернет-магазинах , може бути багато схожого контенту. Якщо на таких сторінках не проставлені канонічні теги, вони сприймаються Google як дубльований контент.
Переконайтеся, що на найкращих сторінках є канонічні теги, в яких відсилання йде на самих себе. А на сторінках зі схожим контентом розмістіть канонічні теги з посиланням на кращу сторінку.
Для сайтів, на яких інформація представлена різними мовами, теги hreflang допомагають відображати сторінку з урахуванням мови користувача. Це покращує релевантність пошукової видачі та позитивно позначається на конверсіях.
Однак помилки з канонічними тегами та тегами hreflang допускаються найчастіше. Правило таке: додайте теги hreflang лише на сторінки, які посилаються самі на себе у канонічних тегах. Не вставляйте їх на сторінки, на яких є дубльований контент.
Головна турбота Google – користувальницький досвід. Найбільш зручні та оптимізовані під різні платформи сайти краще просуваються у видачі.
Якщо сторінки не відповідають основним інтернет-показникам або Core Web Vitals, вони не піднімуться високо у пошуковій видачі. Google знає, що швидкість завантаження, швидкість завантаження сайту, візуальна стабільність і якість сторінки впливають на досвід користувача. А хороший досвід користувача допомагає піднятися у видачі. Переглянути звіт про основні інтернет-показники можна в Google Search Console.
Досвід користувача не може бути високим на сайті зі слабким захистом. Якщо ви не використовуєте протоколи HTTPS , ви наражаєте користувачів на небезпеку. У відповідь на це Google не просуватиме сайт у пошуковій видачі.
Більшість пошукових запитів сьогодні відправляється з мобільних пристроїв, а Google в першу чергу індексує мобільні версії сайтів. Найчастіше при створенні мобільної версії сайту допускаються чотири помилки:
Цей пункт буде індивідуальним для кожного. Щоб краще зрозуміти, які моменти важливі для сайтів у вашій індустрії, перевірте головних конкурентів, які перебувають у топі видачі .
YMYL розшифровується як Your Money Your Life – ваші гроші, ваше життя. До цієї категорії потрапляють сайти сфери охорони здоров’я, фінансів, юриспруденції тощо.
Абревіатура E‑AT розшифровується як expertise, authoritativeness, trustworthiness — експертність, авторитетність, достовірність. На основі цього показника оцінюється якість сайтів у пошуку, адже Google хоче рекомендувати користувачам лише релевантні сторінки.
Для високого E-AT необхідно, щоб сайт:
Якщо ви хочете високо ранжуватися за брендовими запитами, сайти, які розповідають про вашу продукцію, можуть бути конкурентами у пошуковій видачі. Якщо про вас є стаття у «Вікіпедії» або вас згадували у ЗМІ, швидше за все, авторитетність домену цих ресурсів буде вищою, а отже, вони потраплять на вищу позицію у видачі. В цьому випадку доведеться попрацювати з лінкбілдінгом, щоб покращити брендові сигнали, які читає Google.
Оптимізація мікророзмітки допоможе вивести інформацію про бренд у топ пошукової видачі. Це особливо актуально, якщо інші сайти згадали бренд у негативному ключі.
Провести SEO-аудит великого сайту – завдання непросте. Однак ви не витратите сили і час марно, адже це допоможе у створенні правильної SEO-стратегії.
Щоб прискорити процес, скористайтеся спеціалізованими інструментами. Коли SEO-аудит великого сайту буде завершено, ви зможете легко пріоритизувати пункти оптимізації, вибираючи найбільш значущі.
Більше цікавих матеріалів у нашій спільноті facebook.