Абревіатура «SWOT» означає скорочення від англійських термінів Strengths, Weaknesses, Opportunities та Threats. Як перекладається це скорочення? «Сильні сторони», «слабкі сторони», «можливості» та «загрози».
Сила організації — у конкурентних перевагах над іншими компаніями. Ця сила може бути функцією — наприклад, виробництво продукції з іншими якісними характеристиками: швидше, дешевше та краще, ніж у конкурентів.
Слабкість організації — те, із чим організація справляється дуже успішно. Прикладом може бути ситуація з невдало організованим клієнтським обслуговуванням. Навіть якщо компанія має чудовий продукт, поганий сервіс може зіпсувати враження і підірвати лояльність цільової аудиторії.
Коли вони з’являються і повністю використовуються, це ставить організацію у вигідніше становище — дає перевагу перед конкурентами. Відмінний приклад можливості – автоматизація процесів за допомогою інформаційних технологій. Наприклад, процес, який зазвичай займає 5 днів, після автоматизації триває лише добу. І це гарна точка зростання.
Це можливі події, які можуть підірвати звичну діяльність компанії компанію чи галузі загалом, завдають шкоди, знижують ефективність внутрішніх та зовнішніх процесів. Прикладом загрози організації є нова технологія над ринком, яка позбавляє бізнес відтінку інноваційності.
Усі 4 розділи SWOT-аналізу умовно поділяються на «внутрішні» та «зовнішні». Ця відмінність підкреслює той факт, що певні фактори, як правило, виходять із внутрішніх джерел компанії — а саме, сильні та слабкі сторони. Інші чинники належать до зовнішніх джерел – можливості та загрози.
Внутрішні фактори визначаються внутрішньому полі діяльності підприємства. Це її сильні та слабкі сторони. Щоб визначити їх, необхідно провести критичний аналіз стану бізнесу.
Корисні сервіси для інтернет-маркетолога.
Два інші фактори, які залежать від зовнішніх умов, — можливості та загрози.
Вікіпедія за SWOT-аналізом дає коротке, але ємне визначення обох факторів:
Таким чином, зовнішня частина SWOT-аналізу полягає у визначенні можливостей та загроз, з якими може зіткнутися організація. Мета включає підготовку, щоб загрози не застали зненацька, а можливості були використані повною мірою.
Метод SWOT – це створення наочної матриці, що не потребує спеціальних компетенцій. Техніка аналізу включає ідентифікацію та категоризацію.
Результатом SWOT-аналізу є визначення компонентів SWOT, тобто сильних та слабких сторін, можливостей та загроз, та їх інтерпретація.
Існує 4 моделі SWOT-аналізу:
Будь-яка методика свот-аналізу організації починається з того, щоб визначити всі фактори та переконатися, що вони правильно класифіковані.
Простий SWOT-аналіз зазвичай складається з матриці, що містить усі ці 4 категорії. Дві з них орієнтовані на позитивні характеристики – сильні сторони компанії та її можливості. Дві, що залишилися, — на негативні характеристики, тобто слабкі сторони та загрози. Ознайомтеся з прикладами по кожному компоненту.
1. Один із факторів може виявитися відповідним більш ніж для однієї категорії.
Наприклад, для автозаводу здатність виробляти більш ніж 500 машинокомплектів на місяць може бути сильною стороною, тому що компанія робить більше продукції. Але й слабкої водночас цех складання не справляється з таким обсягом.
Рішення: подальша оцінка для з’ясування, на що фактор впливає більше, та класифікації відповідно.
2. Нескінченна кількість факторів.
Наприклад, до сильних сторін компанії можуть відносити великий розмір офісних приміщень та інші фактори, які не мають значення для аналізу.
Рішення: потрібно зосередитись на головному. У центрі уваги мають бути такі фактори, як преференції в галузі бізнесу, здібності команди та інші, які безпосередньо впливають на мету свот-аналізу.
SWOT-аналіз ефективний під час здійснення початкової оцінки поточної ситуації, проте він може замінити вироблення стратегії чи якісний аналіз динаміки.
Сильні сторони SWOT-аналізу:
Недоліки:
Застосування
Завдання SWOT-аналізу — дати структурований опис ситуації, щодо якої потрібно ухвалити будь-яке рішення. Висновки, зроблені на його основі, мають описовий характер без рекомендацій та розстановки пріоритетів.
Для повної віддачі методу використовується також побудова варіантів дій, заснованих на перетині полів. Для цього послідовно розглядають різні поєднання факторів довкілля та внутрішніх властивостей компанії. Розглядаються всі можливі парні комбінації та виділяються ті, що мають бути враховані під час розробки стратегії.
При правильному використанні SWOT аналіз надає безцінну інформацію для підтримки процесу планування. Також він, що важливіше, допомагає визначити стратегію управління бізнесом, оцінити ризики та посилити переваги. Компанія може оцінити можливості та загрози у SWOT, отримати вигоду з позитивних факторів та контролювати негативні, щоб уникнути неприємних сюрпризів.
Більше цікавих матеріалів у нашій спільноті facebook.