Копірайтер

Копірайтер
Копірайтер – це людина, яка пише на замовлення комерційні тексти різних форматів: для постів, статей, оголошень, креативів, лендінг та інших завдань. Ще іноді такого спеціаліста називають райтер, рерайтер або фахівець з копірайту.

Копірайтинг – це створення текстів, які зможуть вирішити певні маркетингові завдання:

  • продати товар;
  • збільшити конверсії;
  • залучити ліди;
  • підвищити впізнаваність товару та бренду;
  • відбудуватися від конкурентів;
  • зібрати дані про користувачів;
  • провести користувача з вирви продажів;
  • поспілкуватися з аудиторією та інші.

Робота копірайтером полягає в тому, що людина пише тексти для своїх клієнтів під їхні завдання та запити. Взаємодія із замовником може бути побудована по-різному:

  1. Клієнт може надсилати розгорнуте ТЗ (технічне завдання) під кожне завдання, і копірайтер підготує текст відповідно до вимог цього документа.
  2. Клієнт може тільки позначити, яке завдання йому потрібно вирішити і в який термін, а копірайтер сам вибере тему, формат і стиль для тексту.

Наприклад, клієнт хоче опублікувати статтю для своєї цільової аудиторії про те, як його продукт (робот-пилосос) дозволить вирішити їм їхню проблему. Копірайтер обмірковує завдання і пропонує написати статтю від імені людини, у якої вдома три довгошерсті коти, і розповісти, як він справляється зі збиранням їхньої вовни за допомогою цього пилососа. Клієнт погоджується, що проблема дуже актуальна, тому що у багатьох є домашні вихованці та погоджує текст. Після публікації в Дзені він стає дуже популярним, його із задоволенням читають та коментують, а головне – переходять за посиланням, щоб подивитися товар, та оформляють замовлення.

Що робить копірайтер?

У завдання копірайтера входить:

  1. Робота з ТЗ від клієнта  – технічним завданням на текст. Зазвичай там прописуються вимоги до тексту, його формат, основне завдання, дедлайн, ключові слова (за потреби) та інші пояснення.
  2. Написання текстів різних форматів: постів, лонгрідів, інформаційних статей, розділів на сайті, SEO-тексти, ланцюжки листів для email-розсилок тощо.
  3. Проведення інтерв’ю з автором майбутнього тексту, розшифровка запису із зустрічі та підготовка матеріалу.
  4. Редагування текстів та документів, написаних зовнішнім підрядником або іншим спеціалістом інхаусу.
  5. Створення слоганів і закликів до дії  – коротких фраз, що запам’ятовуються, які одночасно зможуть донести до ЦА інформацію про бренд, стануть впізнаваними і підштовхнуть до покупки.

Простими словами копірайтер – це той, хто пише тексти для будь-яких маркетингових завдань бізнесу.

Які тексти роблять копірайтери

Копірайтеру можуть доручити різні за рівнем складності види робіт, пов’язані з текстами.

Постінг – написання постів на форумах, коментарів в онлайн-блогах та інших інтернет-ресурсах. Іноді трапляються завдання, де в коментарі потрібно вставити посилання на вказаний замовником ресурс.

Переклад текстів із зарубіжних сайтів та статей. На біржах трапляються завдання на переклад і з інших мов: німецька, іспанська, французька, найчастіше з англійської мови.

Рерайтинг – переробка наявного тексту без зміни його змісту та структури. За фактом, це переписування чужих матеріалів своєю мовою. Основна вимога рерайтингу – унікальність тексту.

Перевірити тексти на унікальність можна за допомогою сервісів.

SEO-копірайтинг — створення текстів, спрямованих на просування сайту в пошукових системах. У тексті має бути певна кількість ключових слів, і він повинен мати високу унікальність. Ключові слова потрібно включати в текст і заголовки, тоді стаття може піднятися в ТОП.

LSI-копірайтинг – різновид SEO-копірайтингу. Основне завдання — знайти та включити до тексту статті додаткові ключові слова та фрази, які збільшують ймовірність потрапляння статті до ТОП.

Наявність у статті ключових фраз, які широко охоплюють весь список запитів, робить статтю та сайт найбільш привабливим для користувача, відповідаючи на всілякі питання.

Продаючі тексти – завдання таких текстів підштовхнути користувача вчинити цільову дію: купити товар, поставити запитання, зателефонувати, підписатися на розсилку. В інтернеті тексти, що продають, використовуються на лендінгах, в рекламі, в описах послуг або товарів.

Яким має бути копірайтер

Копірайтер повинен уміти думати, узагальнювати, аналізувати, бачити перспективу, робити прогнози, знаходити пояснення чужим та власним вчинкам. Копірайтеру потрібно бути частково і психологом, і філософом – загалом мислителем. Якщо він писатиме банальності, то його тексти не читатимуть. Допоможуть такі якості:

  1. Допитливість. Чим ширша ерудиція автора, тим більше людей він зацікавить.
  2. Вміння аналізувати дані. Спочатку автор вивчає питання на тему, читає книги та статті конкурентів. На цьому етапі важливо зрозуміти яка інформація справді цінна та корисна для читачів, а яка – зайва.
  3. Оригінальність мислення. Якщо під час перевірки з’ясовується, що унікальність тексту низька, то роботу не заплатять.
  4. Посидючість. Копірайтінг – робота монотонна і одноманітна, і часто теми не завжди цікаві для виконавця. Написання тексту займає багато часу, іноді може пройти кілька годин, поки фахівець зрозуміє, що потрібно написати і в якій формі.
  5. Почуття самокритики. Копірайтерів не повинна бентежити критика, яка зазвичай лише на допомогу: «одна голова добре, а дві краще».
  6. Щоб розібратися в матеріалі, копірайтер має бути допитливим і уїдливим. Найчастіше треба розібратися в характері нової теми.
  7. Любов читання. Книга – основне джерело знань, яке ще розвиває почуття мови та стиль мови.
  8. Спостережливість — здатність помічати цікаві моменти, дрібні деталі, які можуть надати тексту своєрідність, вдихнути у нього життя.

Як отримати досвід та розвиватися

Навіть якісні тексти спочатку коштуватимуть дешево. Пишіть більше, щоб прокачати навичку та швидше зібрати портфоліо. Це допоможе розвивати особистий бренд та заробляти репутацію. Тільки після того, як ви заробите репутацію талановитого та просунутого автора, який вміє писати статті на будь-яку тему, можна буде трохи скинути оберти – писати менше, а заробляти більше.

Є дві стратегії розвитку у професії копірайтера:

  • Беріть багато простих та швидких замовлень на біржі. Кожне таке замовлення займе трохи часу, але одразу принесе гроші.
  • Пишіть у ЗМІ та беріть участь у великих проектах. На них може піти більше часу, але ви прокачаєте різні навички і заробите собі ім’я.

Перша – дозволяє швидко отримати перші гроші, друга – отримати розвиток, навички та потенційно – гідний дохід.

Можна створити професійний блог, де розповідати про свої проекти, ведення соцмереж, спілкування зі спеціалістами у своїй сфері.

Де вчитися на копірайтера

Можна піти одним із чотирьох шляхів:

  1. Отримати профільну освіту . Тут у хід підуть філологія, журналістика, маркетинг та редакторська справа. Навчаючись на цих спеціальностях, ви навчитеся володіти мовою, писати якісні тексти, редагувати матеріали та бачити слабкі місця у статтях. Всі ці навички стануть гарною базою для початку кар’єри – потрібно буде тільки навчитися застосовувати їх на практиці для вирішення маркетингових завдань та відточити майстерність.
  2. Вчитися самому за статтями та безкоштовними вебінарам у відкритому доступі . Цей метод хороший для занурення у професію: він допомагає зрозуміти, що як тут влаштовано. Але на жаль, він навряд чи допоможе набути навичок, необхідних для роботи — без практики копірайтер як рибалка без вудки.
  3. Відразу у вир із головою . Можна піти працювати копірайтером у компанію та вчитися на своїх помилках, а не на чужих. До того ж у великих командах до новачків завжди прикріплюють наставників — від них теж можна дізнатися багато нового, що стане в нагоді в роботі.
  4. Пройти курс , де вчать працювати з текстом: його структурою, складом, фактами, стилістикою і т. д. Радимо вибирати курси від визнаних майстрів у копірайтингу, а ще краще – купувати курси-професії, після закінчення яких ви зможете повноцінно самостійно працювати копірайтером. До того ж, на таких курсах можна прокачати більше корисних та цінних скіллів.

Як скласти портфоліо

Портфоліо копірайтера може виглядати як:

  • перелік посилань;
  • посилання на Google Docs;
  • архів із файлами.

Добре, якщо таке портфоліо структуровано за тематиками та типами текстів. Ще краще – портфоліо з кейсами, вони звертають на себе більше уваги. Портфоліо зустрічаються рідше, хоча скласти його не складно.

Якщо у вас є доступ до аналітики проекту та можливість показати, як текст вплинув на конверсію чи відвідуваність, можна оформити привабливий кейс. Він може включати 3-5 найпоказовіших прикладів:

  • великий відомий бренд;
  • проект близької вам тематики;
  • складна робота;
  • легка робота;
  • проект, яким ви пишаєтеся.

Де працювати

Штатні посади копірайтерів зустрічаються в інтернет-агентствах, веб-студіях, ЗМІ, навчальних закладах та інших компаніях.

Копірайтер потрібен скрізь, де є потреба у добрих статтях:

  • електронні ЗМІ: популярні газети, журнали;
  • новинні проекти, яким щодня потрібні гарячі новини;
  • сайти, яким для створення текстів потрібен копірайтер, який пише професійно.

Якщо компанія велика, спеціаліст працює у команді з коректорами, верстальниками, журналістами, кореспондентами та редакторами.

Серед копірайтерів багато фрілансерів та тих, хто працює віддалено та отримує оплату за готові тексти. Для фрілансер дуже важлива клієнтська база, яка буде створювати стабільний потік замовлень. Щоб набити руку та напрацювати клієнтську базу, можна почати з виконання дешевих замовлень, знайдених на біржах фрілансу та копірайтингу.

Добре, якщо є можливість вибрати тематику, в якій хочете розвиватися, це допоможе писати соковиті тексти. Наприклад, якщо ви добре знаєтеся на косметиці — вас із задоволенням покличуть писати тексти для косметичної компанії. Якщо ви захоплюєтеся фітнесом, вами будуть зацікавлені компанії спортивних напрямків.

Скільки заробляють копірайтери

На workua зарплата копірайтера у штаті компанії коливається від 12 до 60 тисяч грн на місяць. Великі гроші платять, як правило, тим, хто вміє писати і бути PR-менеджером і маркетологом в одній особі.

Насправді ні в копірайтингу, ні в дизайні, ні в якихось інтелектуальних послугах не існує справедливої ​​ціни. Є лише та ціна, яка влаштовує обидві сторони. Тому ціна – це результат переговорів. Люди готові платити за роботу стільки, скільки вони самі оцінюють користь від неї. Одна й та сама робота одній людині може коштувати 100 тисяч, іншій 500, а третій 5.

Що враховується:

  • Час, який витрачається на замовлення.
  • Досвід роботи.
  • Відгуки на роботу.
  • Власна оцінка.
  • Наскільки автор розуміється на темі статті.
  • Грамотна SEO оптимізація.
  • Корисність написаного матеріалу.

Все впирається у професіоналізм, досвід автора, оцінку власних можливостей та вимоги замовника.

Як рахувати вартість копірайтингу

Тим не менш, є усталені формати, які копірайтер може вибрати для оплати роботи.

Оплата за знаки

Робота копірайтерів найчастіше оплачується виходячи з кількості знаків.
На фрілансі копірайтери заробляють по-різному – хтось згоден працювати за 100 рублів за 1000 символів тексту, інші пишуть за 500-800 рублів за 1000 символів залежно від теми.

На біржах середня ставка кількість знаків: від 50 крб. за 1000 знаків. Чим більше праці людина вкладає у свій розвиток і замовлення, тим більше він просить грошей за свою роботу — такий розрахунок мається на увазі у всіх сферах діяльності людини.

Кількість символів статті легко порахувати в будь-якому текстовому редакторі, наприклад, Word.

Брати гроші за знаки погано, тому що довжина тексту не пов’язана з корисною дією. А часто навіть навпаки: чим більше пишеш (і чим дорожчий текст), тим гірше цей текст виходить? тим менше хочеться читати.

Оплата за проект

Продають тексти можуть оцінюватися поштучно: один текст 15 000 рублів. Ціни встановлюються на власний розсуд та коригуються у процесі переговорів із замовником. Мінус підходу – обсяг робіт може непередбачено змінюватися. Щоб цього не боятися, закладайте трохи більше грошей.

Оплата за одиницю контенту

Це зручно, якщо ведеш блог компанії або робите роботу від кількості якої всім добре, а від відсутності нікому не погано. Наприклад, домовляєтеся з компанією, що за місяць виходить не менше 3 статей, а далі якщо хочете — робите більше. Форма оплати хороша, бо є відчуття, що впливаєш на фінансовий результат.

Як домовитися з клієнтом, якщо він очікував нижчу вартість за виконання замовлення:

  1. Дізнатися, яку суму він розраховував.
  2. Показати, що ви можете зробити за ці гроші.
  3. Включити до проекту ті частини, які він хотів узяти на себе.
  4. Зробити більш зручні умови, наприклад текст без узгодження.
  5. Дати клієнту відстрочку платежу. Обов’язково укласти договір.
  6. Домовитись на відсоток від прибутку.
  7. Домовитися, що основну роботу виконує хтось інший, а ви консультуєте, редагуєте.
  8. Розлучитися, запропонувати альтернативу у вигляді іншої людини.

Більше цікавих матеріалів у нашій спільноті фейсбук.

[wpreactions sgc_id="5" bind_to_post="yes"]

стрічка новин