Показник GMV (Gross Merchandise Value або валова вартість товару) – сукупна вартість товарів, проданих на торговому майданчику за певний період часу без урахування повернень, обміну та знижок.
GrossMerchandise Value останнім часом став особливо популярним у зв’язку з розвитком напряму e-commerce. Показник використовують непродуктові рітейлери, що розвиваються на шляху маркетплейсу.
Маркетплейс – торговий майданчик, де реалізуються товари та послуги багатьох продавців. Маркетплейси заробляють на комісіях від угод та наданні послуг для продавців.
У своїх звітах показник валової вартості товару публікують:
– Озон
– Яндекс
– М відео
– Взуття.
Валовова вартость товару відображає активність на торговому майданчику — що вище показник, то вище очікуються доходи.
Підприємства можуть представляти свої варіації показника GrossMerchandise Value, але загалом вони досить схожі. Ozon у прес-релізах та презентаціях наводить показник Gross Merchandise Value, включаючи послуги, що є загальною вартістю замовлень, оброблених через платформу, а також дохід від послуг для покупців та продавців, що надаються операційним сегментом Ozon.ru, а також податок на додану вартість за вирахуванням знижок, повернень та скасування.
М.Відео розкриває показник GrossMerchandise Value як покупки у роздрібних магазинах, оплачені та доставлені онлайн-замовлення, оплачені постачання юридичним особам зі складів. До показника входять продажі товарів та послуг, які можуть належати компанії або агентам. GrossMerchandise Value включає ПДВ, але не враховує повернення та знижки, які пропонуються клієнтам за звітний період.
У поданні Дитячого світу Gross Merchandise Value включає покупки у роздрібних магазинах та продані через веб-сайт та мобільний додаток товари та сервіси, які можуть бути власними та агентськими. Gross Merchandise Value включає податок на додану вартість, за вирахуванням знижок, наданих покупцям, а також за вирахуванням повернень та скасованих замовлень, здійснених за звітний період.
Один з найважливіших моментів: GrossMerchandise Value не відповідає виручці, але ці показники пов’язані між собою.
У спрощеному вигляді виручка торгового майданчика відповідає показнику Gross Merchandise Value, помноженому на комісію з продажу, тобто тим грошима, які компанія отримує з обороту. При цьому сюди можуть додаватися доходи, які компанія генерує при наданні послуг фулфілменту (виконання замовлення), а також прибуток від продажу власних товарів. Таким чином, виручка майже завжди менша за Gross Merchandise Value.
Наприклад, показник GrossMerchandise Value Ozon за підсумками II кварталу 2021 становив 89 млрд руб. при виручці 37 млрд руб. Найменша частка виручки у Gross Merchandise Value у Ozon та Яндекс.Маркета через специфіку роботи. Торгові майданчики пропонують широкий вибір товарів партнерів, тоді як решта компаній у добірці більше тяжіють до рітейлу в класичному вигляді, продаючи левову частку власних товарів.
Особливість Gross Merchandise Value в тому, що цей показник зростає швидше за виручку. Це зумовлено тим, що компанії поступово збільшують частку продажів сторонніх товарів на маркетплейсах, які значною мірою впливають на GrossMerchandise Value і лише незначно на виручку.
Таким чином, можна сказати, що Gross Merchandise Value відображає успішність маркетплейсу з погляду популярності у продавців та покупців, торгового обігу. Чим вище показник, тим більший обсяг комісій та доходів від послуг може отримати торговий майданчик. Виручка — це доходи, які припадають на компанію і безпосередньо впливають на її фінансові результати.
• Gross Merchandise Value є сукупністю торгового обороту маркетплейсу за період без урахування повернень, обмінів, знижок.
• Показник відбиває активність торгівлі на майданчику. Що активність, то вище комісійні доходи з обороту.
• GrossMerchandise Value не відповідає виручці.
Більше цікавих матеріалів у нашій спільноті facebook.