FBS розшифровується як fulfillment by seller і буквально перекладається як виконання продавцем.
Хоча назва моделі має на увазі повне виконання продавцем, це не зовсім так. Продавець використовує маркетплейс як вітрину для своїх товарів, сам обробляє та упаковує замовлення, але маркетплейс відповідає за останній етап – доставку до покупця.
Під час роботи за схемою FBS продавець реєструє компанію на маркетплейсі та додає товари, які перевіряють співробітники маркетплейсу. Після цього — вносить інформацію про свій склад: локацію, асортимент та кількість товарів. Коли покупець оформить замовлення, продавець повинен його обробити, упакувати та передати маркетплейсу в обмежений час (від 24 до 114 годин, залежно від майданчика). Подальша доставка лежить на маркетплейсі.
Корисні сервіси для інтернет-маркетолога.
При роботі з FBS продавцю важливо швидко реагувати на замовлення та стежити за залишками на складі, щоб покупець не замовив те, чого немає.
Хто за що відповідає | |
Зберігання товарів | Продавець |
Складання та пакування замовлень | Продавець |
Доставка до отримувача | Маркетплейс |
Оскільки зона відповідальності маркетплейсу в цій моделі менша, а продавець, навпаки, контролює більше, це дає йому переваги:
Модель FBS пропонує продавцю більший контроль над тим, в якому вигляді покупець отримає його товар. Але це має на увазі мінуси такої схеми:
Усі майданчики по-різному реалізують модель FBS та пропонують різні тарифи.
При роботі з Яндекс.Маркетом упаковані замовлення потрібно привести до пункту прийому або сортувального центру, заплативши 30 грн за замовлення. За доставку Маркет візьме від 55 до 200 грн (залежить від ціни товару) та ще від 10 до 500 грн при відправленні до іншого округу. Для великогабаритних товарів діють інші тарифи.
Ozon дає не більше 24 годин на складання замовлення та вимагає від продавців за моделлю FBS працювати не менше п’яти днів на тиждень. Якщо покупець поверне замовлення, його привезуть до пункту прийому товарів. Продавець повинен вивезти його протягом 10 днів, інакше його відправляють у сортувальний центр. Якщо й звідти товар не заберуть за 30 днів, маркетплейс утилізує його.
СберМегаМаркет називає цю схему «Вітрина + Доставка» і бере з продавця плату за викуплене замовлення (від 2% від ціни товару), розрахунково-касове обслуговування (1,5% вартості товару) і доставку до покупця (від 50 до 150 грн в залежно від ваги замовлення, безкоштовно за вартості замовлення нижче 500 грн).
Більше цікавих матеріалів у нашій спільноті facebook.