FBO

FBO
FBO – модель продажу на маркетплейсі, коли товари зберігаються на складі маркетплейсу. Продавець постачає їх заздалегідь, а співробітники маркетплейсу за потребою збирають та надсилають замовлення покупцю.

Що таке FBO

FBO розшифровується як fulfillment by operator і дослівно перекладається як виконання оператором.

У рамках цієї моделі продавець лише оформляє необхідні документи та постачає товари на склад маркетплейсу, а всю роботу з обробки та доставки замовлень до покупців маркетплейс бере на себе.

Алгоритм роботи за схемою FBO

При роботі за схемою FBO продавець реєструє магазин на маркетплейсі та вивантажує товари в особистий кабінет. Після чого необхідно заповнити заявку на поставку товарів на зручний склад та погодити її дату та час. Далі — відповідно до вимог маркетплейсу запакувати товари та привезти їх разом із заповненими документами на склад. Всі правила оформлення документів, пакування, маркування та відправлення товарів докладно описані на сайті кожного майданчика.

При роботі за моделлю FBO маркетплейс стягує з продавця комісії за продаж, зберігання товару на складі, вивезення зворотних товарів або утилізацію.

Кому підходить схема

Схема FBO підійде продавцям, які вже протестували майданчик та впевнені у високій оборотності товарів. А також тим, хто продає сезонні товари та не має власного складу.

Корисні сервіси для інтернет-маркетолога.

Плюси та мінуси схеми

У моделі FBO можна виділити очевидні плюси:

  • Продавець економить час . Замість того, щоб займатися логістикою доставки замовлення до покупця, він може делегувати маркетплейсу.
  • Продавець економить на оренді приміщення . Йому не потрібно знімати склад для товарів та наймати співробітників для його обслуговування.
  • Продавець просуває себе . При зберіганні товарів на кількох складах картки товарів піднімаються у видачі, і користувачі бачать їх частіше.
  • Покупець швидко отримує товар . У маркетплейс є давно відпрацьована схема доставки замовлень до пунктів видачі або до дверей.

Плата за те, що маркетплейс бере більшу частину роботи на себе, має на увазі деякі мінуси:

  • Комісії за моделлю FBO вище , ніж за інших схем роботи. Оплата за обробку та доставку замовлень вища, оскільки при моделі FBO на маркетплейс лягає більше завдань.
  • Оплата зберігання товару складі . Продавцю доведеться платити навіть тоді, коли його товари не купують.
  • Суворі вимоги до упаковки та маркування товарів . Деякі маркетплейси можуть прийняти товари складу, якщо вони неправильно зібрані.
  • Не всі товари можна продавати за моделлю FBO  – обмеження вказані у довідках маркетплейсів. Найчастіше заборонені пожежонебезпечні та хімічні речовини, будматеріали, великогабаритні товари.
  • Обмеження щодо обсягу поставок на склади . У маркетплейс є певний обсяг товарів, які вони можуть прийняти на склад від усіх продавців, тому іноді в поставках відмовляють.
  • Маркетплейс не відновлює зовнішній вигляд товарів під час повернення. Це може призвести до того, що вони стануть непридатними для продажу.

FBO на різних маркетплейсах

На різних майданчиках ця модель називається по-різному. На Ozon це FBO, на СберМегаМаркеті – Вітрина + Фулфілмент, на Wildberries – FBW, на Яндекс.Маркеті – FBY, на AliExpress Росія – FBA. У всіх майданчиків різні комісії за зберігання та доставку товару, різні умови постачання та повернення. Детально описані в довідках маркетплейсів.

Наприклад, Яндекс.Маркет бере від 25 до 100 грн за підготовку та обробку замовлення, і стільки ж за його доставку покупцю (при відправленні до іншого округу ще +1% від ціни товару). Для великих чи важких товарів діють інші тарифи.

Ozon бере за складання замовлення не більше 150 грн за товар, від 5 до 500 грн за доставку магістралі (між містами), і від 20 до 120 рублів за останню милю – останній етап доставки товару до покупця.

ОщадМегаМаркет стягує комісії за зберігання та складську обробку, але перші 60 днів безкоштовні для всіх продавців. За доставку – від 50 до 150 грн, залежно від ваги товару (при цьому якщо замовлення до 500 грн, то доставка безкоштовна), за викуплене замовлення – від 2% від ціни товару та за розрахунково-касове обслуговування 1,5%, незалежно від способу оплати.

Більше цікавих матеріалів у нашій спільноті facebook.

[wpreactions sgc_id="5" bind_to_post="yes"]

стрічка новин