Семантичне ядро

Семантичне ядро
Семантичне ядро ​​(СЯ) — упорядкований набір слів, їх морфологічних словосполучень та форм, що відображає тематику сайту та його структуру. Семантичне ядро ​​дає розуміння, яку інформацію користувач знайде на сайті.

Що таке семантичне ядро ​​сайту?

Семантичне ядро ​​сайту (семантика) – це список ключових слів та словосполучень, що наводять на сайт цільових відвідувачів, використовуються для просування сайту в пошукових системах. Запити в семантичному ядрі (СЯ) поділяється за частотністю, конкуренцією та комерційною складовою, семантика дозволяє зрозуміти розподіл пошукового попиту та сформувати правильну для просування структуру сайту.

Місця в топі пошукової видачі займають ресурси, які, на думку пошукових роботів, дають найкращі відповіді на конкретні запити користувачів. Тому SEO-просування передбачає наповнення сайту релевантним контентом.

Для цього необхідно зібрати семантичне ядро ​​– запити різної частотності, які дозволять просунутися у топ. Також правильно зібране семантичне ядро зв’яже розділи сайту, щоб користувачеві було зручно взаємодіяти з ним.

Для чого потрібне семантичне ядро?

 1. Опрацювання структури сайту – ядро ​​дозволяє визначити ієрархію сторінок та сформувати структуру, яка необхідна для спрощення роботи з сайтом користувачам та пошуковим роботам.
 2. Просування сторінок у топ пошуку – семантичне ядро ​​дозволяє оптимізувати кожну сторінку під конкретний пошуковий запит, що потрібно для коректного ранжування сайту в пошуковій мережі.
 3. Складання контент-плану – зібрані ключі використовуються для створення матриці контенту, що дозволяє визначити спрямованість, тему та завдання, що подаються до контенту на сайті.
 4. Створення перелінкування на сайті – семантична база після кластеризації спрощує налаштування перелінкування сторінок, яка необхідна для розподілу ваги і створення зручної навігації.
 5. Налаштування контекстної реклами – надалі оптимізоване семантичне ядро ​​веб-сайту може використовуватися для запуску РРС-реклами, що дозволяє отримати додаткове охоплення та трафік.

Семантичне ядро сегментуються за частотністю:

 1. Високочастотні (від 10 000 показів на міс.) – одне або два слова, які визначають тематику сторінки. Приклад: “навушники” – алгоритми визначають предмет пошуку та запропонує суміш інформаційних та комерційних сторінок у видачі.
 2. Середньочастотні (500–10 000 показів на міс.) — включають кілька слів та приставки, які використовуються для уточнення завдання пошуку. Приклад: “купити водостійкі навушники” – в браузері будуть відображатися тільки комерційні сторінки, мета яких продати навушники, стійкі до вологи.
 3. Низькочастотні (до 500 показів на міс.) — складаються з кількох слів і конкретизують потребу користувача. Приклад: “де купити водостійкі навушники в Москві” – пошук виведе топ найкращих інтернет-магазинів у межах міста, що реалізують навушники для спорту, які можна занурювати у воду.
У семантичне ядро ​​включаються запити всіх типів, які надалі сегментуються за цілями та завданням. Таким чином, збір семантики є важливим етапом оптимізації сайту, без якого неможливо підвищити видимість сайту в пошукових системах та отримати стабільний органічний трафік.

Як підібрати ключові слова для семантичного ядра

Наразі докладно розберемо, як правильно зібрати семантику для молодого сайту. Опишемо на що потрібно звертати увагу під час роботи з ключами, щоб отримати максимальний приріст органічного трафіку з пошукових мереж Яндекс та Google.

Крок 1. Проаналізувати сайти конкурентів

Аналіз конкурентів дозволяє визначити основні категорії та напрями для формування семантичного ядра.

Для розуміння структури та розподілу майбутнього ядра ключових слів необхідно вибрати 2–3 лідерів тематики та проаналізувати структуру їхнього сайту.

Провести аналіз структури сайту-конкурента можна через профільні програми – Screaming Frog SEO Spider або Netpeak Spider або візуальним оглядом навігаційного меню, категорій та карти сайту .

Аналіз конкурентів необхідний розуміння обсягу семантики і складності структури сайтів-конкурентів.

На даному етапі необхідно визначити великі сайти-конкуренти та виявити специфіку їхньої семантики — зразковий обсяг семантичного ядра, кількість високо-, середньо та низькочастотних ключових слів, упор на комерційний чи інформаційний трафік, тощо.

Крок 2. Зібрати базові ключові слова для семантичного ядра

На цьому етапі у семантичне ядро збираються маркерні запити, що найбільш повно відображають товарний асортимент та діяльність компанії.

Для новоствореного сайту ці запити збирають в Яндекс Вордстаті та на сайтах конкурентів. При пошуку запитів враховують також професійну термінологію та скорочення, які можуть вводити в пошук.

Якщо сайт вже працює, ключі, окрім Google Ads, знаходять у Яндекс Вордстат, Google Analytics та інших сервісах.

Знайдені слова та фрази найчастіше відображають за допомогою блок-схем та інтелектуальних карт.

Потім складають майбутній каркас сайту — сторінки із заголовками H1, каталог товарів із категоріями та підкатегоріями, блоки фільтрів.

Крок 3. Збір семантичного ядра

Для збору семантики сайту найчастіше використовується Яндекс.Wordstat або Планувальник ключових слів Google, що має схожий функціонал. Спершу розберемо, як зібрати семантичне ядро ​​сайту за допомогою сервісу від Яндекс.

Для цього переходимо в Яндекс.Wordstat або Google Planer і по черзі проводимо підбір слів за раніше зібраним кістяком ключових слів. Таким чином, з 20–150 ключових запитів вдасться зібрати в районі 1000–1500 входжень, що вже вважається непоганою базою для структури молодого сайту.

Наприклад, вбиваємо одне з базових ключових слів – “колонки” в Wordstat. Сервіс відобразить такий результат.

Ключі можна відсортувати за частотністю або повністю копіювати в нову таблицю. Аналогічна ситуація проводиться з усіма базовими ключами, що дозволяє безкоштовно розширити семантику у кілька разів.

Важливо! За комерційними запитами потрібно вибирати точний регіон надання послуг, оскільки пошуковий попит прив’язаний безпосередньо до геолокації, за інформаційними — вказати всю країну, оскільки такі запити ранжуються без прив’язки до розташування.

Крок 4. Розширення семантичного ядра

Щоб семантика сайту найбільш повно характеризувала тематику бізнесу, набір зібраних першому етапі ключів доповнюють інформацією:

 • Специфікатори. Вони показують намір користувача. Можуть бути як дієсловами (купити, продати, скачати, дивитися), так і іменниками (ремонт, будівництво, фото);
 • “Хвости”. Вони уточнюють деталі специфікаторів. Наприклад, до “купити” можна додати “недорого”, “оптом”, “у Києві”.

Для їхнього підбору користуються Яндекс Вордстатом, парсинг-сервісами (Key Collector, Serpstat, Moab та іншими), готовими базами, а також підказками з пошукових рядків Яндекс та Google.

Файл з розширеною семантикою містить до кількох тисяч ключових слів і фраз, але це лише «сире» семантичне ядро, яке потрібно чистити.

Розширення семантичного ядра специфікаторами

Насамкінець залишається приділити увагу специфікаторам. Специфікатори – слова-приставки, які характеризують потребу, мету користувача, що здійснює пошук у мережі. Здебільшого специфікатори визначаються специфікою бізнесу та будуть ідентичні на кількох тематичних сайтах. До основних специфікаторів відносять 3 групи приставок:

 • Комерційні — слова: купити, замовити, на виплат, ціна, вартість і т.д.
 • Регіональні — у Москві, поблизу, поряд зі мною, у місті тощо.
 • Сервісні – з доставкою, гарантія, відгуки.

У ядро ​​слід додавати лише цільові специфікатори, наприклад, “безкоштовна доставка” та “купити на виплат”, якщо на вашому сайті надаються подібні послуги.

Розширювати семантичне ядро ​​можна, додаючи до зібраних ключів від 1 до 3 специфікаторів, що дозволить більш тонко оптимізувати сторінки сайту під точні запити користувачів. Просування за низькочастотними словами виявляється дешевшим за розкрутку по перегрітих ключах і здатне приносити релевантний цільовий трафік.

Розширення семантичного ядра за допомогою конкурентів

Для розширення семантики за допомогою конкурентних сайтів можна скористатися сервісами:

 • SEMrush – зручний деталізований сервіс для порівняння семантики одразу до 5 сайтів-конкурентів. Сервіс платний, але є безкоштовний демо період за передплату.
 • Keys.so – швидкий, орієнтований на Рунет сервіс, має найбільшу базу ключових слів – більше 100 млн, має функціонал групових звітів, в якому можна аналізувати відразу і 20 і 50 сайтів конкурентів. Тарифи використання починаються від 1500 крб/міс.
 • SpyWords – порівняння конкурентів по регіонах у ніші та ключових слів у семантичному ядрі. У безкоштовному тарифі є обмеження щодо географії та можливість порівняння до 5000 ключових слів.
 • “Топвізор” – гнучкий інструментарій для аналізу конкурентів за декількома параметрами, є безкоштовний тестовий період для ознайомлення з функціоналом.

На прикладі сервісу SEMrush покажемо, як визначити та проаналізувати конкурентів у ніші. Вибираємо «Аналіз за доменом» та вставляємо адресу сайту-конкурента та запускаємо сервіс.

Сервіс визначить кількість та геолокацію трафіку, що надходить на сайт, а також покаже ключові слова, за якими приходять відвідувачі з пошукових систем. Крім того, сервіс відобразить інших конкурентів вашого сайту, якими також можна провести аналіз і зібрати ключі для семантичного ядра.

Крок 5. Видалити сміттєві та нецільові запити із семантичного ядра

Зібраний файл очищають від нетематичних, помилкових, автогенерованих та нетематичних фраз. Парсери та готові бази пропонують за всіма тематиками бізнесу списки слів, які потрібно видаляти із семантики.

Позбутися слід запитів із згадкою конкурентів – якщо користувач шукає певну (не вашу) фірму, за таким запитом ви навряд чи проб’єтеся в топ, адже для цього вам довелося б оптимізувати контент під чужий бренд. Крім цього, не варто просувати запити із зазначенням міст, в яких не працює ваша компанія.

Корисні сервіси для інтернет-маркетолога.

Визначення частотності

На цьому етапі збирають всю релевантну семантику, знімають її частотність у регіоні, що просувається, і умовно поділяють знайдені фрази на три групи:

 1. Високочастотні (ВЧ) запити складаються з базових ключів в одне-два слова (купити кондиціонер) і є маркерними в ядрі сайту. Вимагають більше фінансових вкладень у просування через високу кількість показів.
 2. Середньочастотні (СЧ) запити містять один-два специфікатори – “купити”, “ціна”, “порівняти”, “доставка” і т. д. Наприклад, “купити кондиціонер daikin”.
 3. Низькочастотні (НЧ) запити містять специфікатор, а також “хвіст” з 2-4 слів, що робить запит більш конкретним. Наприклад, “купити інверторний кондиціонер daikin RXF20C”. Ядро сайту розширюють за рахунок НЧ.

Важливо розуміти, що кількість показів для ВЧ, СЧ та НЧ щодо кожного проекту буде різною. Наприклад, запит у тематиці ігрових ноутбуків із кількістю показів 217 000 буде високочастотним. І запит у тематиці сільгоспобладнання з кількістю показів 200 на місяць також буде високочастотним. Все залежить від теми.

Для повного охоплення семантику включають всі види перерахованих запитів, включаючи ультранизкочастотные з 10 показами на місяць.

Кластеризація

Кластеризацією називається розподіл усіх зібраних запитів на різні сторінки сайту — схожі ключі об’єднуються в групи, і далі вирішується, де саме їх помістити.

Кластери виділяють за різними принципами:

 • за змістом  – об’єднання запитів, схожих за змістом (наприклад, “доставка вантажів з Китаю літаком” і “доставка товарів з Китаю авіа”);
 • за інтентом , тобто наміром користувача – об’єднання у різні групи інформаційних та комерційних запитів;
 • по топу  – об’єднання ключових слів, які знаходяться на сторінках сайтів із топ-3, топ-10 пошукових систем.

Для невеликих семантичних ядер кластеризацію можна провести вручну, а для сайтів зі складною структурою користуватися сервісами на кшталт Топвізор або Rush Analytics.

Більше цікавих матеріалів у нашій спільноті facebook.

[wpreactions sgc_id="5" bind_to_post="yes"]

стрічка новин