Валова маржа

Валова маржа - що це таке? Топ-5 фактів. | Ads-Tips.com
Успішні бізнесмени та люди, які працюють у галузі економіки, повинні знати термін «валова маржа»: що це таке, як він впливає на прибуток і як порахувати такий показник. Підприємцям-початківцям слід розібратися у всіх тонкощах цього поняття, вивчити його властивості та показники, і тоді можна розраховувати на покращення перспектив бізнесу.

Валова маржа та її особливості

Валова маржа – це показник, що використовується визначення доходів бізнесу: що вона вище, тим більше прибутку приносить справу. За допомогою маржі можна розрахувати різницю між змінними витратами компанії на виробництво товарів або надання послуг та сумарним прибутком. Простіше кажучи, валова маржа – це чистий виторг від реалізації товарів компанії або надання послуг.

Необізнані люди плутають поняття маржі та націнки. Для визначення націнки слід відняти з кінцевої вартості товару витрати на його виробництво. За допомогою маржі ж обчислюють сумарний прибуток підприємства, віднімаючи з нього всі витрати.

Валова маржа img1

Валова маржа у бізнесі: значення розрахунку

Валова маржа як поняття було винайдено, щоб дізнатися, як порахувати доходи підприємства та визначити, чи буде його діяльність рентабельною. За допомогою маржі визначаються:

 • наскільки доцільно компанія використовує кошти;
 • які показники конкурентоспроможності фірми;
 • якщо фірма почне виплачувати дивіденди з доходів, то чим виявляться акціонери.

Таким чином, розрахунок валової маржі має величезне значення, оскільки дозволяє підприємцю визначитися зі справжніми та майбутніми перспективами.
Корисні сервіси для інтернет-маркетолога.

Валова маржа: формула коефіцієнта

Для розрахунку маржі використовують різні формули та методики, розглянемо найпростішу:

Виторг за продаж товару або надання послуги слід відняти змінні витрати.

Для використання формули спочатку необхідно визначитися з виторгом та витратами. Виторг розраховують шляхом множення проданих одиниць товару на вартість кожного окремо. Щодо витрат, то будь-який відповідальний бізнесмен обов’язково веде їх облік і зможе скласти суми: слід врахувати не лише витрати на оплату співробітників та оренду, а й податки, випуск товару та залишки нереалізованої продукції.

Для визначення фінансового стану бізнесу використовують коефіцієнт валової маржі, який визначається у відсотках.

Для підрахунку коефіцієнта маржинального доходу необхідно розділити показник валової маржі на виручку та помножити на 100%. Здійснюючи розрахунок, підприємцю потрібно отримати значення 20-40% – така грос маржа вважається нормальною. Проте більшість бізнесменів прагнуть перевищити поріг 40%. Якщо коефіцієнт виходить нижче 20%, варто задуматися про перегляд рекламної та торгової стратегій.

Валова маржа img2

Розраховуємо валову маржу: приклади

Візьмемо для прикладу компанію «Затишок», що займається виробництвом та продажем міжкімнатних дверей. Припустимо, підприємство виготовило 200 дверей, які продаватиме за 4000 грн кожну. На виробництво товару компанія витратила 500 000 грн.

Спочатку згадаємо, як вважається виторг: 4000 слід помножити на 200 одиниць. Отримуємо 800 000 грн. Знаючи виторг, можна швидко підрахувати валову маржу: з виторгу віднімаємо витрати на виробництво: 800 000 – 500 000 = 300 000 грн.

Маржинальність

Перш ніж розпочати власний бізнес, підприємцю-початківцю слід дізнатися про поняття маржинальності. Маржинальність – це стабільно високий попит товару, який практично немає конкурентів.

Як приклади маржинальних товарів можна навести:

1. Біжутерія. Сьогодні не обов’язково бути володарем прикрас із дорогоцінних металів, оскільки якісна біжутерія виглядає не гірше. У зв’язку з цим сегмент таких прикрас став дуже популярним, до того ж коефіцієнт маржинального доходу буде досить високий за мінімальних витрат.

2. Квіти поштучно та в букетах. Особливо високу маржинальність товари показують напередодні свят. Продавці навмисно завищують ціни перед початком навчального року, 14 лютого та 8 березня, оскільки ці знаменні події не обходяться без квітів.

3. Створені власноруч. Товари хендмейд популярні шляхом ексклюзивності та особливої ​​оригінальності. Тому їх купують для себе і як подарунок, тобто практично всі люди є цільовою аудиторією таких товарів. Фактичні витрати на виготовлення однієї одиниці знає лише автор виробу, у зв’язку з чим він може встановити будь-яку вартість та отримати добрий прибуток.

4. Товари для свят. Яке ж свято без повітряних куль, декору та свічок на торт? Витрати виготовлення такої продукції мінімальні, тоді як роздрібні ціни досить високі.

Способи збільшення маржинального прибутку

Маржинальний прибуток часто називають «внеском у розвиток бізнесу», оскільки кошти, складові її, йдуть покриття витрат й у загальний прибуток. Не варто плутати маржинальний та бухгалтерський прибуток. Оскільки у першому випадку вважають прибуток за одиницю продукції – формула показує виторг за конкретний товар, тоді як у другому – прибуток за певний період у всьому підприємству.

Існують такі способи підвищення маржинального коефіцієнта:

 • зменшення змінних витрат – використання дешевшої праці, пошук матеріалів і сировини за оптимальними цінами;
 • збільшення прибутку – щоб підвищити ціни та не розгубити покупців, слід подбати про формування у них довіри до компанії. Для цього потрібно покращити рівень обслуговування та пропонувати постійним клієнтам певні бонуси;
 • збільшення обсягів виробництва – загальні витрати зменшуватимуться, а частка прибутку – зростатиме;
 • зміна асортименту товарів та послуг – слід провести дослідження та знайти ті товари, які дають найбільший коефіцієнт валової маржі. Тепер слід збільшити їх виробництво та продаж, оскільки так підприємство почне краще розвиватися та отримувати більше прибутку.

Знаючи поняття «маржі», «маржинальності» і розуміючи, як розрахувати маржу у відсотках, можна досягти високих результатів у підприємницькій справі. Валова маржа вважається функціональним інструментом бізнесу, що дозволяє визначити ступінь доходів та зіставити їх із витратами, а також окреслити стратегію та тактику на майбутнє, щоб розвивати справу та отримувати ще більше вигоди.

Валова маржа img3

Валова маржа: що вона показує

Якщо перекладати gross margin вийде – валовий прибуток. Щоправда, це не зовсім так. Прибуток — те, що залишилося після вирахування собівартості з виторгу, а маржа — з продажу.

Валова маржа допомагає досягти наступних цілей:

 • Простота визначення будь-якого бізнесу. Якщо компанія невелика, а витрати майже постійні, визначити рентабельність її роботи досить просто. При цьому можна враховувати витрати. Якщо ж спостерігається їхня залежність від якихось специфічних умов, того ж чинника сезонності, витрати поділяються на купу підгруп, а бізнес безпосередньо пов’язаний зі сторонніми інвестиціями — ваше рішення є валовою рентабельністю. Саме цей коефіцієнт дозволить надати ключову оцінку ефективності компанії.
 • Іноді чистий прибуток не є гарантом того, що справи йдуть добре. Наприклад, у ситуаціях, коли вона йде на виплати якихось бонусів, представницькі витрати тощо.

Таким чином, коефіцієнт дозволяє визначити обсяг прибутку на одиницю, виражену у будь-якій валюті, у загальній масі виторгу.

Навіщо потрібен розрахунок валової маржі
 • встановлення підсумкової ціни: коефіцієнт допомагає визначити мінімально можливе та оптимальне значення, при якому власник бізнесу отримуватиме прибуток;
 • аналіз діяльності менеджерів з продажу та закупівель;
 • можливість оцінити логічність витрат та їх оптимізувати.
Валова маржа – переваги та недоліки

До плюсів такого методу визначення успішності ставляться:

 • Легкість розрахунків. Формула елементарна, проте дані для обчислень можна знайти у бухгалтерському балансі.
 • Висока швидкість аналізу. Якщо у вас є показники маржинальності по галузях, ви швидко визначите оптимальний показник для підприємства та зможете зрозуміти, наскільки якісно побудовано ціноутворення та добре працює бізнес.
Мінуси:
 • Картина неповна. Зробивши розрахунки, не можна впевнено сказати — погано чи добре йдуть справи. Отримане значення може давати достовірну відповідь лише в одному випадку, якщо використовується разом із маржею чистого прибутку.
 • Не завжди коливання коефіцієнта говорять про поліпшення чи погіршення ситуації. Часто вони мають тимчасовий характер. Наприклад, таке явище трапляється на початковому етапі розвитку підприємства. Спочатку часто витрати вищі за доходи, але це не привід припиняти діяльність — якщо все зроблено правильно, згодом ситуація стабілізується.
Валова маржа – де застосовують

Найкращим способом вона поводиться при підготовці макроекономічного аналізу компанії або цілої галузі. Її добре використовувати під час детального розгляду ринку країни.

Більше цікавих матеріалів у нашій спільноті facebook.

[wpreactions sgc_id="5" bind_to_post="yes"]

стрічка новин